Etrafı bir doku ile çevrili olan, içinde de sıvı bulunan kitlelere kist denir. Vücutta hemen hemen her organda kist oluşabilir. Ama yumurtalık dışındaki organlarda kist oluştuğu zaman belirtiler çok daha çabuk ortaya çıkar. Çünkü diğer organlarda fonksiyon bozukluğu ortaya çıkar fakat over yani yumurtalık kistlerinde genellikle böyle bir durum meydana gelmez. Yumurtalığın diğer organlarla teması pek olmadığından over kisti şikayetlere neden olmaz. Eğer kist kendi etrafında döner ya da patlarsa şiddetli ağrı olabilir ama bu durum çok nadirdir. Over kisti oluşumunun en bilindik sebebi hormonal düzensizliklerdir. Fakat bunun dışında genetik sebepler, yağ bezelerinde meydana gelen komplikasyonlar ya da birtakım gelişimsel bozukluklar da kistlere neden olabilir.

Her adet döneminde overler içerisinde yumurta hücresini taşıyan kistler meydana gelir. Bu kistler folikül olarak adlandırılır ve boyutları 3 cm’ye kadar ulaşabilir. Sonrasında ise bu kistin çatlaması ile yumurta ortaya çıkar. Eğer o ay yumurta sperm ile döllenmezse ve gebelik oluşmazsa 14 gün sonra adet ile birlikte vücuttan atılır. Fakat kadında hormonsal bir düzensizlik varsa yumurta taşıyan kistler çatlamazsa büyümeye devam eder. Böylelikle folikül kisti meydana gelir.
Over kisti %80 -85 oranında iyi huyludur.

Genellikle 20-44 yaş arasındaki kadınlarda oluştuğu görülür. Over kisti tedavisi, kistin cinsine göre değişiklik gösterir. Basit ve zararsız kistlerin gidişatı takip edilir ve doğum kontrol hapı kullanılarak küçültülür. İltihabi kistlerin tedavisinde ise antibiyotik kullanılır. Eğer over kisti 8-10 cm’yi geçmişse veya sürekli büyümeye devam ediyorsa kötü huylu olma ihtimali yüksektir ve ameliyat ile alınır.

Over kisti belirtileri nelerdir?

Genellikle iyi huylu olan over kisti şikayetlere neden olmaz fakat bazen birtakım belirtilerle kendisini gösterebilir. En sık belirtisi adet düzensizliği, ağrılı adet dönemi veya hiç adet görmemektir. Bunun dışında kasıklarda ağrı, karında şişlik, mide bulantısı, kusma gibi sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Ayrıca sindirim sistemi bozuklukları, idrar yolu şikayetleri, ilişki sırasında ağrı ve göğüslerde hassasiyet ile de kendini gösterebilir. Anormal kilo artışı, gebe kalamama ve tüylenme gibi belirtiler de gözlemlenebilmektedir. Yüksek ateş, şiddetli ağrı, iştah kaybı ve geçmeyen mide bulantısı, kusma gibi ciddi semptomlargörüldüğünde mutlaka doktora başvurmak gerekir.