Özbekistan: Afganistan ordusuna ait uçağı düşürdük

Özbekistan’ın Surhanderya bölgesinde dün düşen Afganistan’a ait bir savaş uçağının Özbekistan tarafından düşürüldüğü bildirildi.

Dünya 16.08.2021 - 18:11 16.08.2021 - 18:11

Özbekistan Savunma Bakanlığı, uçağı, sınır ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle kendilerinin düşürdüğünü açıkladı. Bakanlık, uçağın Özbekistan hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

Özbekistan’da yayın yapan Gazeta.uz haber portalında da dün gece Özbekistan-Afganistan sınırındaki Surhanderya’da Afganistan silahlı kuvvetlerine ait uçağın düştüğü belirtilmişti.

Haberde uçakta bulunan iki Afgan askerinin yaralandığı ve Tirmiz’deki hastaneye kaldırıldığı, söz konusu kişilerin paraşütle atlamış olabileceği bildiriliyordu.

‘Bir üsteğmen hangardan uçak kaçırdı’

Bir iddiaya göre de Afganistan ordusundan bir üsteğmen hangardan uçak kaçırdı. Özbekistan’ın düşürdüğü uçağın bu olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak iddialara göre kaçırılan uçak ile düşürülen uçak aynı.

84 asker dün sığınmıştı

Afganistan'ın Özbekistan ile sınırındaki Mezar-ı Şerif'in Taliban tarafından ele geçirilmesinin ardından, Afganistan sınır koruma birliklerinde görevli 84 asker dün gece Özbekistan'a geçmiş ve bazı basın organları Afganistan Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı Raşid Dostum'un da Özbekistan'a gittiğini ileri sürmüştü.

Özbekistan, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle geçen ay Afganistan ile sınırını geçici olarak kapatmış ve Afgan vatandaşlarına vize verilmesini askıya almıştı.

Afganistan ile 144 kilometre sınırı bulunan Özbekistan'a daha önce Taliban'ın saldırılarından kaçan 100'den fazla Afgan asker de sığınmıştı

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@