Özel davetlerinizde sofranızı zenginleştiren hızlıca yapabileceğimiz ve ardından afiyetle yiyebileceğiniz meze tariflerini sizin için bir araya getirdik. Kimi zaman sofrada sadece mezelerle karnımızı doyuruyoruz. Bu mezelerin patlıcanlısı, sarımsaklısı, yoğurtlusu havuçlusu gibi birçok zengin çeşidi bulunmaktadır. Bu zengin meze çeşitleri içerisinde kolay meze tariflerine yazımızda yer verdik. Mezeleri afiyetle yemeniz dileğiyle. 

Lezzetli Meze Tarifleri

1. Haydari

Haydari; Türk mutfağının ve kalabalık sofralarının vazgeçilmez mezelerinden biridir.  Haydarinin yapımı oldukça kolaydır ve kolay meze tarifleri arasında ilk sırada yer alır. Tarifi kısaca şu şekilde olmaktadır:

Dereotları ve sarımsaklar ufak ufak doğranır. Ardından, derin bir kabın içine yoğurt ve tuz eklenerek zeytinyağı ile çırpılır. Doğranılan, dereotu ve sarımsak yoğurdun üzerine eklenir ve pul biber serpilerek servis edilir.

2. Humus

Kolay meze tarifleri arasında yer alan ve bir Orta Doğu mezesi olan humus; nohut, tahin, limon suyu, sarımsak, tuz, kimyon, kırmızı biber ve zeytinyağı karışımıyla yapılmaktadır. Humus Arapça'da nohut anlamına gelmekle beraber ülkemizde de daha çok Hatay yöresinde yapılmaktadır. Birçok insanın severek tükettiği ve çok fazla malzeme gerektirmeyen humus, en sevilen meze tarifleri arasında yer alır. Humusun tarifi ise şu şekildedir:

Nohutlar sıcak suda yumuşayana kadar beklenir. Arından, haşlanan nohutlar kabuklarından ayrılır. Sarımsaklar küçük küçük doğranır ve haşlanmış nohutlarla beraber geri kalan tüm malzemeler blender yardımıyla püre olana kadar ezilir. Servis tabağının üzerine dökülür ve kızdırılan zeytinyağı üzerine dökülür.

özel davetlerde yapabileceğiniz meze tarifleri 2

3.  Atom

Acı seven insanların severek tükettiği meze tarifleri arasında yer alan atom, yapımı oldukça kolay bir  mezedir. İlk olarak ezilmiş sarımsak, tuz ve süzme yoğurt karıştırılır. Farklı bir tavada sıvıyağ ve tereyağı eritilir. Kurutulmuş biberler doğranır, sıvıyağ ve tereyağının üzerine eklenir ve toz biber dökülüp karıştırılır. Yağın kızması beklenip ocaktan alınır ve servise hazır hale gelir.

4. Paşa mezesi

Paşa mezesi; meze tarifleri arasında sağlıklı, kolay ve uzun dayanabilen bir mezedir. Bir kaba beyaz peynir ve tulum peyniri alınır ve çatal yardımı ile ezilir. Ardından, 1/2 zeytinyağı, kekik ve pul biber eklenerek karıştırılır. Ceviz içi, doğranmış haldeki sarımsak ve yoğurt birleştirilir ve karıştırılarak servis edilir.