Ekranlı değil akranlı eğitim

Yüz yüze eğitime başlayacak olmasına karşın İzmir'deki özel okullarda doluluk oranı yüzde 50'nin altında kaldı. Pandeminin yarattığı belirsizlik sürerken temsilciler devletten destek istediler.

Güncel 28.08.2021 - 07:00 28.08.2021 - 12:20

Nihat AK/YENİGÜN  Pandemi ve deprem nedenleriyle İzmir'de devletin Anadolu liselerinde ikili öğretime geçebileceğine dikkat çeken İzmir Ticaret Odası Eğitim Grubu Meclis Üyesi Mustafa Tektaş, "İzmir'deki 30 Ekim depreminden sonra bütün okullar elden geçirildi. Bazı okulların yıkım kararı çıktı. Yıkılan okulların yerine yenileri yapılamadı. Gerek kaynak gerekse süre buna elvermedi. Okul birleştirmeleri nedeniyle mevcut okulların doluluk oranları aşırı derecede arttı. Anadolu liselerinde sınıflar 40 kişilik olmak durumunda ama bu yıl bunun çok daha üzerine çıkılacak. İzmir'deki anadolu liselerinde 50'nin üzerinde öğrenciye ulaşılacak. Bu liselerde ikili öğretimden söz ediliyor. İkili sistemde 5 günde 40 saatlik eğitim verilebilmesi için kör karanlıkta öğrencilerin okulda olması gerekiyor" dedi.

ÖZELLER YARI YARIYA BOŞ

İzmir'deki özel eğitim kurumlarımızdaki doluluk oranı yüzde 50'nin altında olduğuna dikkat çeken Tektaş, devlet ve özel eğitim kurumları arasında bir planlama yapılmasının yararlı olacağını ifade etti. Tektaş, "Bir tarafta özel okullarda bu kadar kontejan atıl durumda beklerken devlettede sınıf mevcutları 50'nin üzerine çıkmış durumda. Burada bir planlama olmadığı için özel ile devlet arasında maalesef bir dayanışma gerçekleşmediği için bir tarafta atıl durumdaki kapasite kullanılamamış durumda olacak. Başka kentlerde devletin özel eğitim kurumları ile bir dayanışması söz konusu. Ama İzmir'de bunun olmayışı kent genelindeki velilere acı bir sürpriz yaşatacak" şeklinde konuştu.

Özel eğitim kurumlarında adı konmamış bir tedirginliğin yaşandığını da belirten Tektaş, "Hükümet ve Bakanlığın yüz yüze açıklaması sanki biraz yetersiz kaldı. Veliler ve öğrenciler tatilden dönmedi. İzmir'deki özel eğitim kurumlarımızdaki doluluk oranı yüzde 50'nin altında. Ülke genelinde okulların yüzde 58'i boş. 3.5 milyonluk öğrenci kapasitemizin 2 milyonu atıl durumda" dedi. 

“KDV oranı yeniden yüzde 1'e çekilmeli”

Pandemi kaynaklı özel eğitim kurumlarında da önemli sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Ege Özel Okullar Derneği ve Çamlaraltı Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Engin Dirikal, "Özel okullarımızın potansiyellerinin tamamı maalesef kullanılamıyor. 2021-2022 eğtim ögretim döneminde de açık kontejanlarımız olacak. Bunu en net okullarımız açıldıktan sonra görebileceiz. Geçen yıl pandemi kaynaklı yüzde 14,15 civarında bir kapasite kaybı olmuştu. Öğrenci ücretleri Kanun ve Yönetmeliklere göre ÜFE+TÜFE bölü 2,  +5 puan olarak hesaplanır. Bu sene için bu oran yüzde 24.72'dir. Ancak okulların çoğu yüzde 15-20 oranında artış yapmıştır. Milli Eğitim ve Maliye Bakanlığımızdan isteğimiz KDV oranının yeniden yüzde 1'e çekilmesidir. Böylece velilerimiz için yüzde yedi oranında bir rahatlama olacaktır. Öğrencilerimizden pandemi kurallarına titizlikle uymalarını, velilerimizin de taksitlerini zamanında ödemeye çaba göstermelerini istiyoruz. Bu yıl okullarımız ve velilerimiz açısından fedakarlık yılı olacaktır"dedi.

“Okul öncesinde iki bakanlık karmaşası”

Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Çocuk Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı

Belihan Fidan, "Sosyal Palitikalar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarımız var. İki bakanlık altında olduğu sürece bizim alanımazdaki okullarda geçen yıl olduğu gibi ikilem yaşanır. Yönetmelik sıkıntımız ivedilikle aşılmalıdır. Özel ana okulları olarak salgına yönelik ciddi tedbirler aldık. Yeni öğretim dönemine hazırız. İzmir'deki ilçelerimizden velilerin duyarlılığı oranında okullarımıza talep var. Bornova'daki okullar dolma noktasında. Geçen yılın çok üzerinde kayıt talepleri var. İş hayatındaki olumsuzluklar nedeniyle fiyatlarımızı hak ettiği noktaya yükseltemedik. Eğitim ekranla olmaz akranla olur. Yüz yüze eğitim almayan çok sayıda çocuk tablet ve ekran bağmlısı oldular" şeklinde konuştu.

 

“Desteklenirse talep de artar”

Özel eğitim kurumlarının pandemi döneminde maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Kurulu Başkanı Erdal Avcı, "Tüm başarılarımıza rağmen istediğimiz kayıt sayısına ulaşamadık. Milli Eğitim Bakanlığının 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlayacağı yönündeki açıklaması velilerde çok etki yapmadı. Velilerin acabalarını gideRadikal Eğitim Kurumları Yönetimrecek açıklamalara ihtiyaç var. Pandemi kaynaklı alım gücünün azalması da velileri zorluyor. Geçtiğimi yıllarda öğrencilere verilen desteğin bu dönemde de verilmesi velilerimize az da olsa bir nefes aldırır. Özel eğitim kurumlarındaki istihdam da artar" dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@