İzmir Ticaret Odası (İZTO) Mart ayı olağan meclis toplantısı İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi.

İZTO Meclis toplantısı gerçekleştirildi

FADİME ALTANHAN/ YENİGÜN - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı KDV indirimlerini üyelerin odadan uzun zamandır talep ettiği konuların başında geldiği belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Özgener, "Temel ihtiyaç maddelerindeki KDV indirimi, yüksek enflasyonun yarattığı gelir eşitsizliğini azaltmada etkili olabilir. Özellikle tarım sektöründeki KDV indirimlerine özel bir önem veriyoruz" dedi.

"İzmir tarımın ticari üssü olacak"

Savaş ile birlikte global ekonomideki durumun değiştiğini ve öngörülemez bir sürecin içine girdiklerini belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Sene başında 2022 için yüzde 4 civarında tahmin edilen global ekonomik büyümede, savaşla birlikte yaklaşık yüzde 1’e varan aşağı revizyonlar görüyoruz. Gelişmekte olan ülke büyüme oranları da yüzde 4’ün aşağısına çekiliyor. Ama bizim için belki daha da önemli olan konular enerji fiyatları üzerindeki artan baskı ve gıda güvenliği. Gıda güvenliği konusu bir üredir iklim değişikliği ile ülkelerin gündemine girmişti; ancak Rusya ve Ukrayna’nın dünya buğday üretiminde önemli paylara sahip olması, konuyu bir arz problemi haline getirdi. Bu yaz sonu tahılda olası rekolte düşüşlerine karşın, bütün ülkeler gıda güvenliği ile ilgili politikalarını gözden geçiriyor. Ülkemizde de bir süredir tarımın ekonomide azalan ağırlığının gözden geçirilmesi ve buna karşı politikalar geliştirilmesi için doğru bir zamandayız. Özellikle İzmir’in Ege Bölgesi'ndeki tarım potansiyelinin ticari bir üssü olarak doğru politikalar geliştirilmesinde önemli bir oyuncu olacağını düşünüyoruz” dedi.

İZTO Meclis toplantısı gerçekleştirildi yenigün

"Elektrikle ilgili önerilerimiz karşılık buldu"

2022 yılı başında gelen zamlarla yüzde 135 oranında zamlı olan elektrik fiyatlarına ilişkin yapılan düzenlemeyi de değerlendiren Özgener, “Geçen ay yaptığım meclis konuşmasında iş dünyası ve hane halkının üzerindeki ağır elektrik yükünün azaltılması için alınmasını gerekli gördüğümüz kısa vadeli ve kalıcı çözümlere ilişkin politika önerilerimizi paylaşmıştım. 1 Mart itibariyle elektrikle ilgili yeni düzenlemeleri yapıldı ve meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.Meskenlerdeki düşük tarife sınırı ise günlük 8, aylık 240 kilovatsaate yükseltildi.Ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin günlük 30, aylık 900 kilovatsaate kadar tüketimi olan ilk dilimine yüzde 25 indirim uygulaması hayata geçti. Önerilerimizden kısa vadeli olan bir bölümünün hızla karşılık bulmasından memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

"Tarımda KDV indirimlerine özel önem veriyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son kabine toplantısının ardından temel gıda ürünleri ve elektrikteki KDV indirimlerine ek olarak açıkladığı yeni KDV indirimleriyle ilgili konuşan Özgener, "KDV indirimleri üyelerimizin Odamızdan uzun zamandır talep ettiği konuların başında geliyordu. Özellikle tarım ve gıda, tıbbi malzeme, temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kâğıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerde ve ihracat bedelinin belli bir oranına kadar iade yapılması konuları ile ilgili düzenlemelerin reel piyasalarımıza olumlu yansımasını bekliyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Tarım sektöründe her türlü sertifikalı tohum, fide, fidan teslimlerinde KDV’nin yüzde 1’e, süt toplama tankları gibi kimi ürünlerde KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır. Yeme-içme hizmetlerinin tamamında KDV oranı yüzde 8 olarak belirlendi. Böylece yeme-içme hizmetlerinde hâlen birinci sınıf işletme, 3 yıldız ve üzeri otel gibi yerlerde uygulanmakta olan %18 KDV oranı %8’e indi. Bu konu da Odamızın uzun zamandır talep ettiği bir konuydu. Öncelikle bu düzenlemelerin piyasaya olumlu yansıyarak, enflasyon üzerinde geçici de olsa olumlu bir katkı yaratmasını bekliyoruz. Ayrıca temel ihtiyaç maddelerindeki KDV indirimi, yüksek enflasyonun yarattığı gelir eşitsizliğini azaltmada etkili olabilir. Özellikle tarım sektöründeki KDV indirimlerine, gıda güvenliği açısından atılması gereken adımlardan biri olduğu için özel önem veriyoruz” açıklamalarında bulundu.

"Binali Yıldırımla bir araya geldik"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile Güzelbahçe Balıkçı Barınağı ziyareti sonrasında bir araya geldiklerini söyleyen Özgener, "Yaptığımız görüşmede Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nde gelinen son nokta, proje ile ilgili taleplerimiz, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri’ne ilişkin mevcut durum ve Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nın genişletilmesi hususlarında bilgi sunduk ve desteğini diledik" ifadelerini kullandı.

TARKEM'de İZTO'nun payı yüzde 2 oldu

Meclis toplantısının gündem maddelerinden biri de İZTO'nun Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş (TARKEM) ortaklığındaki payının artışı oldu. TARKEM Yönetim Kurulu kararıyla sermayenin 25 milyondan 35 milyona çıkarılmasıyla birlikte İZTO, 100 bin lira olan rüçhan hakkını ödemesi sonrası yüzde 1'lik hisseye denk gelen 350 bin liralık rüçhan hakkını da kullanma kararı aldı.  Alınan kararla İZTO'nun yüzde bir olan ortaklık payı yüzde 2'ye çıkarıldı. Konuyla ilgili olarak soruları yanıtlayan Başkan Özgener, " Kemeraltı’nın canlandırılması için herkesin gönlünde bir istek yatıyor. Bu bölgenin gelişiminde de TARKEM önemli bir rol oynuyor. TARKEM birçok alanında mal sahipleriyle anlaşarak ya da satın alarak restore edilerek yeniden Kemeraltı’na kazandırılmasını hedefliyor. Benim de kuruluşundan bu yana TARKEM’de yüzde 1 hissem var. Böyle bir kuruluşun kuruluşunun çok ortaklı olması da en önemli yaklaşımlardan biriydi. İzmir'e sahip çıkması gereken bir proje olarak görüyorum. İzmirli olarak başkanlık öncesinde de kendime görev bildim. Başkanlığa gelince de sizlerin de onayıyla TARKEM’den yüzde 1 pay aldık. TARKEM’in sermaye artırımı kararı var. Bunu kullanmayan ve rüçhan hakkını kullanmayacak hissedarlar var. Bize de böyle bir talep geldi ve biz de ‘Payımızı seve seve yüzde 2’ye çıkarırız’ dedik. Çok katılımlı bir yapı olsun istiyoruz. Burada bir şey daha hedefleniyor. Rüçhan hakkını kullanmayan hissedarların yerine belirlenecek hissedarların belirlenmesinde yüzde 50 kamu olması kararı da alındı. Ben de bunu önemli buluyorum" dedi.

Fiyat tarifesi değişti

Ayrıca toplantıda İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali (İZOTAŞ), Ödemiş–Torbalı/Ayrıncılar ve Ödemiş–İzmir Otogarı güzergaharında uygulanan yolcu taşımacılığı azami fiyat tarifesinde zam yapılması kararı alındı. Bu kapsamda Ödemiş-İzmir Otogar arası ulaşım bedeli 46 lira, Ödemiş-Torbalı arası ulaşım bedeli 35 lira, Ödemiş-Ayrancılar arası ücret 38 liraya çıkarıldı.

Çeşme'de kamusal alanda çadır ve karavan yasağı Çeşme'de kamusal alanda çadır ve karavan yasağı