21.06.2021, 03:00

Özhaseki bu işe ne der?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Gaziantep’te belediye başkanları çalıştayı düzenlendi. Kamp formatında düzenlenen toplantılarda sunumlar yapılırken projeler paylaşıldı, ortak fikirler masaya yatırıldı. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde elbette parti içi yarış ve rekabet de vardı. Çünkü, geçtiğimiz aylarda kongreyle seçimi kazanmasına rağmen Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu yönetimi ve 9 ilçe başkanıyla birlikte görevinden alınmıştı. Yerine ise daha önce kongrelerde aday olmuş fakat kazanamamış eski merkez ilçe başkanı Mehmet Neşet Uçar atanmıştı. Sebebi ise belliydi. Parti içi hizip, kavgalar ve kıyasıya rekabet. Toplam 14 milletvekili bulunan Gaziantep’te CHP’nin sadece 2 milletvekili bulunuyor. Biri doktor diğeri eczacı olan iki ismin parti örgütüyle yaşadığı sorun Kılıçdaroğlu’na taşınınca genel merkez milletvekillerini tercih etmek zorunda kalmıştı. Kılıçdaroğlu tüm örgütü fırçalayarak “kavga edeni kapının önüne koyarım” dedi. Sonra da nüfus artışına rağmen niye vekil sayısında artış olmadığının hesabını sordu.

Asıl meselemize dönersek; Gaziantep’in Cumhur İttifakı temsilcisi başarılı bir belediye başkanı var. Geçmiş dönemlerde bakanlık da yapan Fatma Şahin aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği gibi önemli bir yapıya da başkanlık yapıyor. Ama Şahin’in son zamanlarda ilginç çıkışları da yok değil! Şahin, geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i övmüş, kendisini örnek aldıklarını söylemişti. Özellikle kırsal kalkınma ve yerel konularda üreticiye desteklerinin rol model olmasına vurgu yapmıştı. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de bir İzmirli olduğunu unutmazsak eğer; ortaya çıkan durum bir hayli ilginç noktaya doğru gidiyor. Son olarak Başkan Şahin, Gaziantep’te düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Gıda, Butik Tarım ve Bio Çeşitlilik Kongresi ve Gezisi’nde İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı ve Slow Food Teos Lideri Neptün Soyer’e teşekkür plaketi verdi. İzmir’i öven, çalışmalarını örnek gösteren Başkan Şahin’in Soyer çiftiyle de arası oldukça iyi görünüyor.

Hepimiz biliyoruz ki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştirmek isteyen Cumhur İttifakı’nın en büyük silahı kırsal kalkınma, kooperatiflerden alınan ürünler ve bu alandaki yatırımların sahaya yansıması… Başta AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal olmak üzere Meclis Üyeleri Hüsnü Boztepe, Hakan Yıldız ve birçok isim Soyer’i ve eşini merkeze alan değerlendirmeler yapıyor. İktidarın en önemli yerlerinde görev yapmış, iki dönemdir Gaziantep’i yönetin AK Partili Şahin ise başkanı, eşini ve yapılanları takdir ediyor. O zaman ortada bir yanlış var! Ya yapılanlar doğru ya da Şahin’in İzmir’deki gelişmelerden haberi yok.

Konunun ise bundan sonra tek muhatabı kalıyor. O da Kayseri gibi bir kentte uzun yıllar belediye başkanlığı yapmış AK Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’dir. Parti kaynaklarından aldığım bilgiye göre İzmir’deki Cumhur İttifakı temsilcileri Başkan Şahin’in ardı ardına gelen, siyaseten yol arkadaşlarına çelme takan bu tavırlarından rahatsız olmuşlar. Konunun yetkili makamlara iletilip iletilmemesi ne zaman olur bilinmez ama herkes merak etmiyor değil. Acaba Mehmet Özhaseki bu işe ne der?

DAVA MI PARTİ Mİ?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Antalya’daki toplantısında Türkiye’deki parti teşkilatlarına önemli mesajlar verdi. Muhalefetin aksine seçim takviminde bir değişiklik olmadığını her fırsatta vurgulayan Erdoğan’ın mesajlarının arka planında önemli noktalar vardı. Partililere, “Birbirinizi, birbirimizi Allah için seveceğiz. Makam mevki için değil Allah için sevmek, öyle bir dayanışma içerisinde olacağız” diyen Erdoğan teşkilatlara, “Birbirimizin arkasından en ufak bir laf etmeyeceğiz. Niye? Birbirimizi Allah için seviyoruz” sözleriyle seslendi. AK Parti’nin sıradan bir oluşum olmadığını anlatan Erdoğan, “Bu, sıradan bir parti değildir, bir parti tüzük kuruluşu da değil” dedi. Her partide olduğu gibi AK Parti’nin içinde son dönemde ortaya çıkan ve iyice yaygınlaşan bir duruma vurgu yaptı Erdoğan. Teşkilata, “ Biz bir davayız, eğer dava isek bu davanın mensubu olanlar birbirinin aleyhinde konuşamaz” dedi. Ve son mesajı ise partiden ayrılıp yeni oluşum kuran eski genel başkanlara, bakanlara ve parti mensuplarınaydı. Onlar için ise iki çift lafı vardı: “Bırakın gidenler gitsin, hiç umursamayın…"

Yorumlar