Ozon sauna terapi zayıflama ve çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ozon, atmosfer kaynaklı oksijenin yüksek enerjili haline denir. Kendine has bir kokuya sahip olmakla birlikte antioksidan özelliği ve dezenfektan özelliğine sahiptir. Ozon sauna terapi işleminde doku ve hücrelerin oksijeni en etkili şekilde kullanması amaçlanır. Su ve yağ gibi maddelerin ozonlanması mümkündür. Buna bağlı olarak bir zayıflama yöntemi olan Ozon sauna terapi, vücutta bazı değişikliklerin oluşması için kullanılabilir. Bu yöntemler nedir? 

  • İşlemin uygulandığı bölgelerde kan akışında hızlanma olur.
  • Alyuvarların oksijen taşıma kapasitesinde artış görülür.
  • Ozonun vücutta temel görevi oksijen taşımak olan alyuvarlarda oksijeni dokulara bırakma yeteneğinde artış meydana gelir.
  • Hücre içi solunum hızlanır ve hücre fonksiyonları için gerekli olan enerji üretiminde artış görülür.
  • Son olarak cildin detoks yapıcı özelliğini arttırarak kimyasal maddelerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur. 
  • Bu ve bunun gibi pek çok fayda sağlayan Ozon sauna terapi, çeşitli uygulama metotları kullanılarak yapılır. Bu yöntemlerin hangisinin nasıl olacağı hastadan hastaya göre değişmektedir. 

Ozon Sauna Terapi Nasıl Yapılır?

Ozon terapi yöntemlere göre alanlara ayrılır. Bu alanlar nedir? Öncelikle majör, minör, rektal, torbalama ve kupa, eklem içi ve sauna olarak ayrılır. Ozon sauna terapi nasıl yapılır? Bu tedavi ozon buharı kullanılarak cilt üzerine ve altına uygulanır. Eklem içi uygulamalar ise romatizma, kas rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisi için kullanılır. Cilt için uygulanan bu tedavi, ozon buharı ile cildin emilimi sağlanır.

Detoks ve selülit tedavileri için tercih edilmektedir. Özellikle cilt rahatsızlıkları için sağlık açısından gönül rahatlığıyla tercih edilen yöntemlerden biridir. Sadece cilt rahatsızlıkları değil aynı zamanda depresyona karşı da etkilidir. Bu uygulama pek çok hastalık için kullanılabilir. Ciltte yenilemenin sağlanması, yaşlanmayı geciktirme, detoks etkisi, dolaşıma hızlandırarak zayıflama, eklem ve kas ağrılarının hafiflemesi toksin atmak gibi durumlar için tercih edilebilir.

Özellikle yoğun ağrılar, vücuttan kimyasal maddelerin atılması gibi istekleriniz varsa bu tedaviye başvurabilirsiniz. Astım, KOAH, diyabet, Behçet, kronik yorgunluk, bağışıklık sistemi bozuklukları, geçmeyen enfeksiyonlar gibi hastalıklar için kullanılarak doğal yöntemlerle tedavi sağlanabilir. Uzun süren şikayetlerinizde öncelikle bir doktora başvurarak tedavi yönteminin sizin için uygun olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.