Günlük hayatımızda doğal içerikli ürün bulmakta zorlanmamız nedeniyle bitkisel ürünlere yönelim başlamıştır. Bu anlamda bitkisel köklü yağlar, sahip olduğu yararlı yönleri nedeniyle tercih edilse bile, palm yağı için bu geçerli olmamaktadır. Palm yağının zararları noktasında birçok olumsuz özellik sayılabilir. Obeziteden, kalp damar sorunlarına kadar olumsuz etkileri olan palm yağı sık tüketimi nedeniyle hayatımızın her alanında bulunmaktadır.

Palm yağının üretimi, Endonezya ve Malezya ülkelerinde bulunan palmiye ağaçlarının meyvelerinden yapılmaktadır. Dünya çapında kullanımı artmakta ve yağ olarak en verimli bitki türü olarak gösterilmektedir. Palm meyvesi kırmızı renkte olmakla birlikte(yüksek karotenoid,A vitamini bileşeni sayesinde), çekirdek kısmı ve dışındaki alan %50 yağ içermektedir.

2006 yılında trans yağ tüketiminin azaltılmasına yönelik önlemler doğrultusunda FDA tarafından trans yağ kullanımı engellenmiştir. Bu sebeple paketli ürünler sektörü; trans yağ barındırmayan fakat doymuş yağ içeren palm yağına yönelmiş ve sektörde ekonomik bulunmasıyla, erime derecesinin yüksek olması gibi sebeplerle gittikçe kullanımı yaygınlaşmıştır. Fakat trans yağ içermemesine rağmen, içeriğinde doymuş yağ bulunan palm yağı sağlıklı bir tercih gibi gözükmemektedir.  

 Palm yağının zararları

  • İçerisinde yüksek oranda bulunan doymuş yağ ve yüksek kalori sebebiyle palm yağının zararları vücutta kilo alımına ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.
  • Palm yağının zararları arasında,üretiminde gerçekleştirilen 200 derecede yüksek ısıda rafine edilmesiyle diğer bitki kökenli yağlardan daha fazla kanserojen madde ortaya çıkarmaktadır.
  • Palm yağının zararları arasında en dikkate alınması gereken unsur ise yağın içeriğinde bulunan yüksek oranda doymuş yağ asitleridir. Bu asitler damarlarda birikerek tıkanıklık yaratmaktadır. Fazla kullanımda kolesterolü artırmakta ve kalp hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.
  • Çoğu besinde olduğu gibi palm yağında da rafine işlem görmesi sebebiyle besin değerleri azalmakta ve sindirimi zorlaşmaktadır.

 Palm yağının zararları arasında insan sağlığına verdiği hasarın dışında doğaya da verdiği zararlar yer almaktadır. Endüstriyel olarak yetiştirilen ormanlarda, sürdürülebilirlik sorunları olması çevreye zararları arasındadır. Bu zararlar; hayvanların doğal habitatlarının yok olması, arazilerin düzleştirilmesi sebebiyle ormansızlaştırılması, bazı hayvan türlerinin neslinin tehlikeye girmesi gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Kısacası hem doymuş hem doymamış yağ türlerini içerisinde barındıran palm yağı, kompleks yağ türü olarak tanımlanmaktadır. Bitkisel kökenli yağların, doymuş yağ oranının düşük olmasına dikkat edilmektedir. Fakat palm yağı 2 türden yağ asidi barındırdığı için palm yağı zararları nelerdir ya da yararları nelerdir soruları hala uzmanlar tarafından tartışmaya açık durumdadır.

Fakat palm yağı içeriğinde doymuş yağ asitleri bulundurması nedeniyle vücutta fazla tüketimi söz konusu olduğunda damar tıkanıklığı ve kalp problemleri sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Palm yağı zararlarından kaçınılması için bu yağın dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.