Pamukkale termal kayalığını ortaya getiren jeolojik olay geniş bir bölgeyi etkisi altına almıştır. Bölgede sıcaklık 35-100 derece arasında değişmektedir. Burada 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı antik dönemlerden beri kullanılmaktadır. Pamukkale Travertenleri Denizli’nin kuzeyinde bulunmaktadır. Hierapolis Antik Kenti Bergama Krallarından biri olan II. Eumenes tarafından İ.Ö 2. yüzyılda kurulmuştur. 

Pamukkale Travertenleri İ.S 4. yüzyıldan itibaren Hristiyanlık merkezi haline gelmiştir. İ.S 80. yüzyılda Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Philip’in öldürülmesi nedeniyle bu dinin merkezi olduğu söylenebilir. Daha sonra Bizanslıların eline geçince Aziz Philip adına buraya Martyrium adında sekizgen bir kilise inşa edilmiştir. Böylece kentin ünvanı artmış ve Metropolis ünvanını almıştır. Deprem bölgesinde olan ve sürekli büyük yıkımlarla yıkılıp tekrar inşa edilen kent büyük depremden sonra kent özelliğini kaybetmiştir. Selçuklular’ın dönemine geçtikten sonra ise tamamen yıkılmıştır. Buradaki kentin başlıca yapıları; Hamam- Bazilika, Latrina, Tiyatro, Plutonium, Apollon Tapınağı,  Su kanalları ve kiliseler ayrıca Büyük Hamam kompleksidir. 

Pamukkale Travertenleri için ulaşım

Pamukkale Travertenleri için ulaşım yollarından biri otobüstür. Denizli otogardan 20 dakikada bir kalkan Pamukkale şehir içi otobüsleri kullanarak bölgeye gidebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri önemi

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan önemli yerlerden biri olan travertenler, sahip olduğu karbonatlı su yapısıyla adeta bembeyaz bir örtüye benzemektedir. Pamukkale’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan travertenler, içerisinde bulundurduğu çok sayıda kaplıca oteli, ılıman iklimi ve yılın dört mevsimi ziyarete açık hali ile gezilecek pek çok yere sahiptir. Çaldağı’ndan gelmekte olan kalsiyum oksit içeren suların bir araya getirdiği travertenler, Pamukkale’nin simgesi haline gelmiştir.

Giriş ücretleri 72 TL olan travertenlerde müze kart geçerlidir. Haftanın her günü açık olan travertenlere yaz mevsiminde (Nisan – Ekim) : 08:00 21:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Kış mevsiminde ise (Kasım – Mart) 08:00 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ayrıca Pamukkale’yi tamamlayan Hierapolis antik kenti de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kendine hayran bırakan şifalı Antik havuz, Apollon tapınağı, kiliseler ve çeşmeler de mutlaka ziyaret edilmelidir.