Salgınla mücadelede taviz verilememesini isteyen İzmirli sağlıkçılar, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden gelen ‘Kovid-19’da ‘endemi süreci’ başladı’ söylemine tepkili.

Güven GÜNEŞ / Yenigün - Pandemi bitti bitiyor, sıkı tedbirler askıya alınsın, salgın kesin bitti endemiye geçtik” gibi söylemler İzmir’deki sağlık çalışanlarının temsilcileri tarafından ciddi tepkiyle karşılandı

Açık alanda maske, HES kodu ve karantina gibi uygulamaların gevşetilip kaldırılmasının yanlışlığını savunan sağlık sektörü çalışanları önümüzdeki günlerde İzmir’de vaka artışının olabileceği uyarısını yaptı. Sağlık Temsilcileri, Bilim Kurulu’nun aldığı kararlarda mesleki örgüt ve odalarında görüşlerinin dikkate alınmasını gerektiğini vurgularken, alınan kararların sahada ki gerçeklerle de örtüşmediğini dile getiriyorlar.

cihan-bektas

SERVİSLERDE YATAN İNSANLAR VAR

Pandemi nedeniyle hastanelerde ciddi sayıda yatan hasta olduğunu hatırlatan Sağlık-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Cihan Bektaş, “Hasta sayılarına baktığımızda kısıtlamaların bu kadar gevşetilip, fiili olarak kalkmasını doğru bulmuyorum. Halen Kovid servisleri ve yoğun bakımda yatan hastalarımız var. Özellikle kapalı alanlarda maske uygulaması ve HES kodu uygulamasının devam etmesi gerekiyor. HES kodu sayesinde Kovid-19 yakalanmış kişilerin diğer kişilerle teması engelleniyordu. Hastaneler üzerindeki yük alındıktan sonra kısıtlamaların gevşetilmesi gerekirken şu anki uygulama zamansız olmuştur” ifadelerini kullandı.

saglik-is-ozgur-arslan

ORTAKLAŞA KARAR ALINMASI GEREKİYOR

Kısıtlamalarla ilgili kararların mesleki örgütlerle beraber değerlendirilip hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Sağlık-İş İzmir Şube Sekreteri Özgür Arslan, “Hükümetin belirlemiş olduğu Bilim Kurulu tarafından alınan kararlarda mesleki odalar ve sendikaların görüşleri alınmıyor. Bu durumun şeffaflaştırılarak toplumu da buna uygun bilgi verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının da sağlıklarının korunması açısından ortak bir görüş üzerinden değerlendirilip karar verilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Pandemi hafiflese dahi hala etkilerini yaşıyoruz. Sağlık çalışanları hala psikolojik ve fiziki olarak bunun yükünü çekmeye devam ediyor” dedi.

Gözden kaçırmayın

Süt karaborsada vatandaş tepkili Süt karaborsada vatandaş tepkili

Doktor Murat

YÜZDE 10’U COVİD ŞÜPHESİ

Tabandaki sağlık çalışanları görüşlerinin Bilim Kurulu kararlarıyla bire bir örtüşmediğine dikkat çeken Doktor Murat Kalaycıoğlu, “Kısıtlamalarla ilgili kararlara baktığımızda politik ve ekonomik gibi nedenlerin ağır bastığını görüyoruz. Her yeni mutasyonla birlikte stabil giden Kovid-19 vaka sayısının hızlı bir şekilde arttığını gördük. Buradaki en büyük riski mutasyonlar oluşturuyor. İzmir aşılama ve Kovid vaka sayısında diğer illere göre daha iyi bir durumda olduğunu söyleyebiliriz.  Bu duruma rağmen yine de muayeneye gelen hastaların ortalama yüzde 10’u Kovid şüphesiyle geliyor. Pandemi şu anda epidemi sürecine doğru döndü diyebiliriz. Kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından ortaya çıkabilecek sonuçlarını da ilk karşılayanlar yine sağlık çalışanları olacaktır. Bir tarafta toplumun ekonomik ve başka beklentileri varken diğer taraftaysa sağlık çalışanlarının maruz kaldığı yüksek dozda virüs var. Hastane ve diğer sağlık kurumlarındaki yük halen kendi kapasitelerinin oldukça yukarısındadır. Kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından muayeneye gelen kişilerin özellikle muayene odası ve hastane binası içerisinde kapalı alan olmasına rağmen maske takmama eğilimin gittikçe arttığını görüyoruz. Bu durum kapalı alanlarda bulaşma riskini de artırıyor” diye konuştu.

GERÇEKLER FARKLI OLABİLİYOR

Türkiye’de ilk resmi Kovid-19 vakası 11 Mart 2020’de açıklanmasına rağmen 2019 Kasım ve Aralık aylarında da çok sayıda hastaya baktıklarını belirten Doktor Kalaycıoğlu, “Bugün dönüp baktığımızda açıklanan resmi Kovid vakasından aylar öncesinde bizler çok sayıda bu vakalara baktığımızı görüyoruz. İlk resmi Kovid-19 vakam ise 5 Mart 2020’de oldu.  Sağlık çalışanları ilk resmi vaka açıklana kadar zaten binlerce hastayı göğüslemiş oldu. Bu nedenle alınan kararlarla, sahadaki gerçekler farklı olabiliyor. Tedbirler gevşeyince ve olası bir mutasyon sonucunda tekrar pik yapma durumunda yine ilk karşılayan sağlık çalışanları olacaktır” ifadelerine yer verdi.