Aycan Pırasalar Yaşar'ın 9 Mayıs 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Ramazan Bayramı'nın ardından Anneler Günü'nü de kutlayarak yeni haftaya merhaba diyoruz. Karşılıksız sevgiyi öğrendiğimiz bütün annelerin önünde saygıyla eğiliyorum.

Bayram tatili nedeniyle ekonomi gündeminden uzak kalmaya çalıştık bir çoğumuz. En azından tatlı yediğimiz ziyaretlerde tatlı konuşalım istedik. Yine de söz dönüp dolaşıp çarşıda, pazarda el yakan fiyatlara geldi. Akaryakıtın ulaştığı son satış fiyatları nedeniyle büyüklere el öpmeye giderken bile iki defa düşünerek çıktık evimizin kapısından.

5 günlük tatilin turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü umuyoruz. Yerli turistlerin otellerde rezervasyon yaptırması sezona başlayan tesislerin yüzünü az da olsa güldürdü. Bayram tatilinde doluluk oranının yüzde yüz ile yüzde 85 arasında değiştiğine dikkat çeken turizmcilerin hedefi 2019 rakamlarına ulaşmak.

İki yıl aradan sonra kısıtlamasız ilk bayram tatilinin birinci gününden itibaren İzmir'in turistik ilçelerinden Çeşme, Foça, Karaburun, Seferihisar ve Menderes’te hareketlilik başladı. Hava sıcaklığının düşük olması nedeniyle plajlardan çok kafe ve restoranlar doldu. İzmir’e göre daha sıcak hava ve deniz suyu sıcaklığı ile Muğla'da yerli ve yabancı turistler sahilleri coşturdu. Akyaka, Akçapınar, Çınar ve Turnalı sahillerinde yoğunluk oluşturan turistler, güneşin tadını çıkardı.

Esnafın yüzü güldü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi bayram döneminde yaklaşık 10 kruvaziyer gemiyi ağırladı. Turistlerin bir bölümü tur kapsamında Efes ve Meryem Ana Evi'ni ziyaret ederken, bir bölümü de ilçede alışveriş yaptı, restoran ve kafelerde oturdu. İçinde lüks otel konforunda 2 bin 116 kamara bulunan 135 bin tonluk turistik gezinti gemisinin yolcularını İzmir Limanı`nda halk oyunları ekibi ve bando karşıladı. İtalya bandıralı kruvaziyer Costa Veneziave’in İstanbul'un ardından 1200 yolcusu ile birlikte İzmir’e gelişi kentte büyük sevinç yarattı.

FED kararı nasıl bir etki yaratacak?

Amerikan Merkez Bankası (FED)' nın kararlarının dünya ekonomisiyle birlikte ülkemizide gidişatı da yakından ilgilendirdiğini acı tecrübelerle öğrendik. Maaşlarımızı dolarla almasak da uluslararası para piyasalarındaki dalgalanlar başta akaryakaıt olmak üzere bütün fiyat oluşumlarını etkiliyor.

Amerikan Merkez Bankası(FED) tüm dünyanın merakla beklediği faiz kararını açıkladı. İki gün süren faiz toplantısının ardından açıklama yapan FED, politika faizini 50 baz puan artırdı. Amerikan Merkez Bankası, herkesin merakla beklediği faiz kararını 50 baz puan olarak artırdı. Bununla birlikte FED faiz aralığını yüzde 0,25-0,50 düzeyinden yüzde 0,75-1,00 seviyesine yükseltti. Böylece FED 22 yıl sonra ilk kez bu seviyede bir faiz artışı yapmış oldu. Avrupa Birliği'nin Rusya'ya ambargo uygulayacaklarını açıkladığını söyleyen İzmir'in önde gelen ekonomistlerinden Bilal Doğan, "Rusya savaşı finanse etmek için şu andaki müşterilerine fiyat indirimi yapabilir" dedi. Doğan, "Piyasa bu artırımı bekliyordu etkilenmedi ancak AB'nin uygulayacağı ambargolar karşısında petrol ve doğal gazda indirim olabilir" dedi.

Geri dönüşümcülerin tedirginliği

Türkiye’nin en büyük ticari partneri Avrupa Birliği’nin (AB) karbonsuz ekonomi yol haritasını Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) Egeli geri dönüşümcülerde iş ve ekmek kaygısına neden oldu.

Avrupa Birliği'nin (AB) küresel ticaret içindeki hacmi itibarıyla uluslararası ticaret sistemini şekillendirme gücü taşıyor. Bu nedenle, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı ticaret ortakları açısından önemli bir dönüşüm sürecine işaret ediyor. Gerek iklim değişikliği ile mücadele gerekse hammadde maliyetlerinin düşürülmesi gibi temel hedefler güdülen Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) için adım adım ilerleme kaydediliyor. Süreç hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan binlerce Egeli geri dönüşümcü adeta diken üstünde.

Egzotik hayvanların

cazibesi Egelileri sardı

Ege’nin dört biryanını saran egzotik 'evcil' hayvan besleme tutkusu giderek artıyor. Otoparktan oturma odasına, yataktan banyoya kadar her yer egzotik can dostlarının yaşam alanı oldu.

Kuş, akvaryum canlıları, hamster, tavşan, kaplumbağa gibi evcil hayvanları beslemek artık farklı olmaktan çıktı. Yeni trend egzotik hayvanlar. Bazılarına göre Egelilerin evlerinde bakılan egzotik hayvan sayısı, hayvanat bahçelerinde bakılanlardan bile fazla.

Yeni haftaya yeni umutlarla merhaba demeniz dileğiyle...