Yeni umutlarla başlamayı umduğumuz 2022'nin ilk gününe yeni zamların şokuyla merhaba dedik. Yeni yılla beraber vergiler, trafik cezaları, köprü-otoyol geçiş ücretlerinin zamlanması derken elektrik, doğalgaz, akaryakıt fiyatlarında da yüksek artışlar gerçekleşti.
Resmi Gazete'deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda artışa gidildi. Konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 25 oranında zam yapıldı. Elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğalgazın satış fiyatı yüzde 15, sanayide kullanılan doğalgazın fiyatı ise yüzde 50 arttı.
Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarının bütün ürünler üzerinden bir kez daha etiketlere yansıması çok uzun bir zaman almayacaktır. Belki de AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci'nin dediği gibi “Zam geldiği gibi gider... Anlık tepkiye lüzum yok”tur.

aycan4-yenigün
“Kentsel mi rantsal mı?”


İzmir’in hali hazırdaki binaları ve altyapısı ayakta kalmaya direnirken kentsel dönüşümde çok laf edilip az icraat yapılması yurttaşları çileden çıkarmak üzere. CHP ve AK Partili isimler konu hakkındaki görüşlerini Yenigün sayfaları üzerinden İzmirliler'e ulaştırdılar.
Rantsal dönüşüme göre yerinde dönüşümün daha uzun sürdüğünü savunan İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonunun CHP’li üyesi Ulaş Polat, belediyenin kentsel dönüşüm çalışmalarını yurttaşların hak kayıplarına uğratmandan en ekonomik biçimde en modern yapılara kavuşması adına titizlik gösterdiğine vurgu yaptı.
İBB AK Parti Gurup Başkan Vekili Özgür Hızal da yerel yönetimlerin siyasi gerekçelerle Bakanlığın çalışmalarının karşısında olmaması gerektiğine dikkat çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin gerek planlama gerekse kentsel dönüşüm hususunda sınıfta kaldığını söyleyen Hızal Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 10 yıl önce yetkisini almış olduğu 7 farklı bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarında 33 bin konutu dönüştürmesi gerekirken bu rakamın 900'lerde kaldığını ifade etti.   

aycan1-yenigün
Su baskınları önlenebilir mi?


Gazetemiz özellikle esnafın bir feryadına daha aracılık etti. İzmir’de bazı bölgelerin yağan yağmurlarla göle dönmesine alışmak istemeyen sivil toplum kuruluşları esnafın ve belediyelerin üzerine düşeni yapmasını istedi. Deniz seviyesinin altında kalan Mavişehir'de 37 milyon liralık bir projeyle su baskınlarının önüne geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kemeraltı, Kordon ve Alsancak esnafını sevindirecek adımlar atması bekleniyor.

aycan2-yenigün
Sokak hayvanlarının kaderi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokak hayvanları ile ilgili yaptığı çıkışla gözler yerel yönetimlere çevrildi. Bu hayvanların yerinin barınaklar olduğunu söyleyen Erdoğan'nın sözlerine farklı tepkiler geldi. Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere İzmir'deki CHP'li yerel yönetimler böyle bir uygulamaya gitmeyeceklerini beyan ettiler. Ancak konunun teknik ve vicdani yönü yılın son haftasında kamuoyunun gündeminde tartışılmaya devam etti.

aycan3-yenigün
Kirletmeyebilecek miyiz?


İzmir deyince akla gelen olumsuzluklardan biridir Körfez'in kirliliği. Kenti yönetmeye aday her başkan körfezde yüzme vaatleriyle gelir. Bu kronik konuyu gündeme taşıyan Yenigün çözümün temelinde kirlenmenin önlenmesi olduğunu ifade etti.
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay, “Yüzülebilir Körfez hayalinin gerçekleşebilmesi için; kent planlaması, kent yönetimi, altyapı,su yönetimi, havza bütününde tüm bileşenleri ile uzman disiplinler ile planlama yönetim uygulama ve denetim süreçlerinin etkin yönetilmesi gerekmektedir. Kentin gelişimi ve nüfus yükünün getirdiği baskılar kontrol edilemediği sürece, yukarıda bahsettiğimiz etkilerin sonucu olarak; çok hassas bir dengede yürütülmeye çalışılan çalışmalar maalesef olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır"  diyerek sorunu ve çözümü en net çerçevede ortaya koymuş oldu.


Engelliye “fiyat güncellenmemesi” engeli


SGK’nın engelli yurttaşların protez ve ortez destek fiyatlarını piyasa koşullarında güncellenmediğini ifade eden vatandaşlar engellerinin kaldırılmasını istiyor. Cihazların fiyatlarının dövizdeki artışın da etkisiyle fahiş oranda artmasına karşılık devlet desteklerinin bu artışların çok gerisinde kalması engelli yurttaşların hayatlarına daha fazla engel koyuyor. Bu sorunun bir an önce çözümlenmesi için yetkililere seslenen engelli yurttaşlar hayatlarının daha fazla engelle zorlaştırılmaması gerektiğini ifade ettiler.


Hoşgeldin 2022


İyisiyle, kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Herşeye rağmen yeni yıla dair umudumuzu kaybetmeyelim. Motorları maviliklere süreceğimiz bir yıl olur belki 2022.
Yenigün Ailesi olarak sizleri güzel haberlerle buluşturacağımıza olan inancımızla yeni yılınızı kutluyoruz.