Her zaman olduğu gibi vatandaşın öncelikli gündemi ekonomi. Pandemi telaşını bile bir kenara bırakmamıza neden olan ekonomik gündem bir hayli çalkantılı. Bir çok alışkanlıklarımız da bu çalkantılı ortamda hızla değişiyor.  Doğrularımız da birer birer yanlış oluyor.

Yetişen alıyor

Sıfır araba almanın lüks sayıldığı günlerden mucize sayıldığı günlere geldik. İkinci el araç fiyatları, sıfır araç fiyatlarını magnezyum, çip, hammadde ve döviz sorunu nedeniyle sollayınca  galericilerde pazarlık dönemi kapandı. Araç başında pazarlık yapılması indirim uygulamasının yerine tek fiyat son fiyat uygulaması başladı. Piyasalardaki belirsizliğin ne zaman biteceğini profesyoneller dahi tahmin edemez hale geldi.

Bit pazarına nur yağdı

İkinci ele rağbetin artması bit pazarını da hareketlendirdi. A’dan Z’ye tüm ürünlere konulan fahiş zamlardan kaçanların yoğunluğu ile doldu taşıyor. Pazarda tezgah açanlar bu durumdan memnun. Ancak bu alanlarda gerekli denetim ve düzenlemelerin olmaması esnafın ve vatandaşın ortak sorunu.

İlk sefer heyecanlandırdı

Sıkıntılı günlerde Kevalay Queen’in 107 yolcuyla gerçekleştirdiği ilk seferi, meslek odalarını heyecanlandırdı, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği'nden tepki aldı. Geminin deneme seferindeki 107 yolcusuna, limanda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yapıldı. İzmir’e ilk gelişleri olduğunu belirten yolcular kentin güzel yerlerini gezmek istediklerini, alışveriş yapma arzusunda olduklarını belirterek hayran bakışlarla kente dağıldı.

Başlayan seferlerden memnuniyet duyan İzmir Mobilyacılar, Ayakkabıcılar ve Terziler Odaları'nın başkanları sürdürülebilir bir ticaret ve ziyaretler için dikkatli olunmasını ve geçmişten dersler çıkartılmasını istedi. Önceden kendilerine bilgi verilmemesine tepki gösteren Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Hazırlıksız yakalandık”dedi.

ATM'de işlem yaparken dikkatli olun

Vatandaş günlük yaşamda sıkça işlem yaptığı banka ATM’lerinde, artık işlem yapmadan önce bir kez daha düşünmesi gerekiyor. İşlem sırasında sıkça hata verebilen ATM hatalarının faturasını vatandaş kendi cebinden ödüyor. İşlem sırasında paralarını ATM’ye kaptıran ve bu nedenle mağdur vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Bankadan parasını geri almak isteyen vatandaşlara gelen cevap ise adeta şok ediyor. Mağdur vatandaşlar paralarını geri almaları için beklemesi gereken süre ise 6 ay!

"Testim tekrar pozitif çıktı, ne yapacağım?"

Pandemi süreci yeni varyantların hayatımıza girmesiyle güncelliğini koruyor. Resmi rakamlara göre her gün 200 civarında vatandaşımız hayatını kaybediyor. Bir çok tedbiri kenara bıraktığımızı söylemek de yanlış olmaz. 2 yıldır kovid-19'la mücadele edilmesine rağmen hala mağduriyet yaşayan, alacağı sağlık hizmetlerindeki karmaşa devam eden vatandaş dertli.

Koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşın karantina bittikten sonra testinin yeniden pozitif çıkmasıyla sağlıkçıların, nasıl bir prosedür işleyeceğini bilememesi vatandaşları da şaşırtıyor. Ayrıca yaşlı vatandaşlara evde test yapılmaması ve bir anlamda kaderlerine terk edilmeleri de ayrı bir sorun olarak duruyor.

Umarız bu insanlığın pandemi sürecinde verdiği mücadele bir an önce başarıya ulaşır ve bu sorunların hepsi birden ortadan kalkar.

İnsan hakkıyla insandır

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'ydü. Ülkemizin bu alanda karnesi iç açıcı değil. Çağdaş dünyanın ortak paydası İnsan Hakları konusunda farkındalık oluşturmak için 73 yıldır verilen mücadeleye rağmen gelinen nokta kimseyi mutlu etmeye yetmiyor. Yaşam, beslenme ve barınma, düşünce ve ifade, eşitlik, eğitim ve sağlık gibi en temel haklarını bile kullanılamaması toplumsal hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Günün önemiyle ilgili gazetemize açıklamada bulunan Gazeteci Gökmen Ulu "Ne yazık ki Türkiye, insan hayatının en ucuz, en değersiz olduğu ülkelerden biri haline geldi. Ülkemizin insan hakları ihlallerine dair karnesi tarihin hiçbir döneminde böylesine zayıf olmamıştı." ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.