Yoğun ve çalkantılı geçen bir haftadan sonra tekrar merhaba. Asgari ücret, zamlar, dolar kurundaki yükselme derken haftayı yine ekonomik gelişmelerle tamamladık. Yeni yıla sayılı günler kala milyonların merakla beklediği konu elbette 2022 asgari ücret rakamları oldu. 13 Aralık’ta açıklanması beklenen asgari ücretin 4. ve son toplantısı 16 Aralık’ta yapılabildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat açıkladığı asgari ücret zammı yüzde 50,44’le net 4 bin 253 TL oldu. Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’nin içinde olup olmadığı muamması devam ederken, Erdoğan asgar ücretten damga ve gelir vergilerinin kaldırıldığını duyurdu. Zamlar ve döviz kurlarındaki yükseliş karşısında paranın değer üstüne değer kaybettiği şu günlerde vatandaşlar yüzde 50’lik zamma dahi sevinemedi, iş dünyası ise ne yapacağını şaşırmış durumda. Temel gıda maddelerine gelen yüzde 100’e yakın zammın ve dövizdeki dalgalanmaların seyri ile asgari ücret zammı şu durumda “Yetmez ama evet” yorumuyla eşdeğer benim için.

aycan-dolar-yenigün

Merkez Bankası’nın faizi 100 baz puan indirerek yüzde 14’e düşürmesi ile birlikte dövizdeki dalgalanmanın seyri ise merak konusu oldu. Kredi çekip döviz ve altına yatıranların olduğunu düşünürsek, dalgalanmanın seyri büyük önem taşıyor. Fakirin daha fakir, zenginin daha zengin olacağı kesin ama fakirin ekmeği de umut işte napalım. Dövizde bu hafta neler olacağını yaşayıp göreceğiz.

aycan-patates-yenigün

“Geçinemiyoruz”

Ekonomi demişken bir de sağlıkçıların ekonomisine bakalım. Hafta boyunca “Geçinemiyoruz” ve “G(ö)revdeyiz” sloganlarıyla eylem yapan sağlıkçıların son hamlesi Birlik-Sağlık Sen’e bağlı sağlık memurlarının İzmir’in göbeğinde patates soğan satması oldu. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Memurlara yeterli ücret vermiyorsanız, ek iş yapmalarının önünü açın” diyerek Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde patates- soğan tezgahı kurup başına geçti. Bunun üstüne daha ne denilebilir ki!

aycan-piyango-yenigün

Kumarhaneye döndük!

Yeni yılla birlikte dövizle kazanmaya çalışanların bir umudu daha var. Yılbaşı piyangosu… Demirören Grubu’na satılan Milli Piyango’da bu yıl büyük ikramiye 120 milyon TL. İkramiye her ne kadar büyük olsa da alım gücü düşen vatandaş, 30 TL’ye satılan çeyrek biletlerden bile almaya çekiniyor, sanalda oynanan düşük rakamlı şans oyunlarını tercih ediyor. Bu da piyangocu esnafını isyan ettiriyor. İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunlar Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak, “Ülke kumarhane oldu. İnsanlar internet üzerinden oynanan oyunlarla elinde avucunda ne varsa harcıyor. Piyangocular yere vuruldu. Bizi sıkıntıya soktular” diyor. Haklı da sayılmaz mı?

Döşemecilerin derdi: Çırak

Dolar kurundaki dalgalanma ile mobilya ve kumaş fiyatları artınca, evinde koltuklarını yenilemek isteyen vatandaş, çareyi eski koltuklarına yeni döşeme yapmakta buldu, ancak döşemeciler de dertli.  Çırak bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyleyen koltuk döşeme ustası Zakir Tuna, “Bizden sonra bu mesleği devam ettirecek altyapımızın olmaması en büyük sorun” diyerek yaşadıklarını anlatıyor. Zakir ustaya göre, bugün kazanılan parayla 4 kişilik bir aile rahatça geçinebiliyormuş. Bu sözler, meslek seçimini daha yapmamış gençlere tavsiye niteliği taşıyor. Ne dersiniz?

aycan-kadin-yenigün

İzmirli kadınlar!

Haftanın en güzel haber bu olmalı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde otobüs ve hizmet aracında şoförlük yapan kadınların sayısı 100'ü geçmiş. Vapurda kaptan, metro ve tramvay araçlarında sürücü olarak başarıyla işlerini sürdüren kadınları iş makinesi operatörü ve ağır vasıta şoförü olarak bünyesine katmak için harekete geçen belediye, bu alanda 30 kadına daha istihdam yaratacak kadro açmış. Bir kadın olarak, bu adım alkışı hak ediyor.

Havamız bile ‘Hassas’

İzmir hava kirliliği ölçümlerinin Avrupa’daki verilere göre ‘sağlıksız’, yerli ölçüm sistemine göre ise ‘hassas’ çıkması kafaları karıştırırken üst üste gelen yorumlar halkın endişelerini artırıyor. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay, “Ölçüm bölgeleri ve ölçüm yöntemleri yeterli değil” derken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise “Şeffaf olmayan veri ve denetim sistemi şüpheler uyandırıyor” diyor.

DYP, AK Parti, İYİ Parti

Son olarak siyasetle bitirelim. DYP’den Konak Belediye Başkan Adayı, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan esnaf camiasının yakından tanıdığı Aykut Yenice, İYİ Parti’ye geçti. Aynı zamanda Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu eski Başkanı ve İzmir Lokantacılar Odası Başkanı da olan Aykut Yenice’ye rozetini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener taktı. Yenice’nin sağ kanattaki istikrarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.