Papaya nedir, nasıl tüketilebilir? Papayanın faydaları nelerdir, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nasıl sıralanmaktadır?

Tatlı ve sulu bir meyve olan papaya, tüm dünya üzerinde yetiştirilen tropik bir meyvedir. Bu meyve daha çok Asya yemekleri ile bağdaştırılsa da aslında Amerika’ya özgü bir meyvedir. Papaya sayısız faydaya sahiptir. Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olan papaya, aynı zamanda kalp sağlığını iyileştiren besinsel faydalar içerir. Lif ve magnezyum mineral kaynağı olan bu meyve, lezzetli tadı ile faydalarını katlıyor. Peki papayanın faydaları nelerdir ve neye iyi gelir?

Gözden kaçırmayın

Araba benzin kokar mı? 5 nedeni ve ciddiyeti Araba benzin kokar mı? 5 nedeni ve ciddiyeti
  • Aşırı kolesterol kalp krizinden hipertansiyona kadar birbirinden tehlikeli hastalıklara yol açar. Papaya, C vitamini ve antioksidanlı içeriği ile arterlerinizde kolesterol birikiminin önüne geçer. 
  • Kabızlık, hazımsızlık, mide ekşimesi ve huzursuz bağırsak sendromu gibi bilinen sindirim problemlerine iyi gelir. Hatta papayanın sindirim sistemini koruduğu ve sindirim problemlerini hafiflettiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.
  • Papaya aynı zamanda bağırsak solucanlarında da etkili. Buna bağlı oluşabilecek enfeksiyon ve komplikasyonların önüne geçilir.
  • Kilo vermek isteyen bireyler gönül rahatlığı ile papaya tüketebilir. Çünkü kalorisi oldukça düşük bir meyvedir. 
  • Papaya C vitamini bakımından oldukça zengindir. Stres nedeniyle oluşabilecek kanser riskini azaltır ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için de birebirdir. 
  • Papaya içeriğinde A vitamini, demir, fosfor, bakır, manganez, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi zengin mineraller bulundurur. Kalp sağlığı için en önemlisi fosfordur. 
  • Cildin korunmasını ve geç yaşlanmaya da etkisi var. 

Papayanın besin değerleri nedir?

Kalp hastalığı risklerini azaltmasından sindirim problemlerine kadar, her bakımdan ihtiyacımızı karşılayan papaya, besin değerleri bakımından oldukça zengin. Papaya düşük kalorili olmakla beraber birçok vitamin ve minerale de sahip. Kilo vermek isteyenlerin afiyetle tüketebileceği papayanın 100 gramında yalnızca 42 kalori bulunuyor. Lif oranı oldukça yüksek olan papaya, diyet listelerinin en başında yer almaya hak kazanıyor. Aynı zamanda sadece kilo vermenize değil, zengin C vitamini deposu olması sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlıyor. Kavunu andıran bir görüntüye sahip olan papaya, tatlı lezzeti ile yiyen herkesi kendine hayran bırakıyor. Sizler de gönül rahatlığı ile papaya tüketebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.