Parmak izleri adeta bizim birer şahsi imzamız gibidir. Parmak izi bu konuda birçok araştırmaya konu olmuştur. Fakat parmak izlerimiz bireylerin kişisel özellikleri yanında, genetik ve çevresel faktörlerinde etkisiyle oluştuğu söylenmektedir. Parmak izi deri altında ki ter bezleriyle, ter ve su tabanlı yağ kümelerini kapsayan bir salgı oluşturarak, derimizi sağlıklı ve nemli tutmaktadır. Avuçların ve parmakların iç kısmını kaplayan bu çıkıntı yerlerinin üstündeki salgılar, dokunduğumuz her tarafa bulaşır.

Bulaştığı yüzeye parmak izinin kopyasını bırakıp, parmak izlerimiz sayesinde orada olduğumuzun kanıtı olur. Bu zamana kadar yapılmış araştırmalarda bir parmak izi sahibinin; sigara veya alkol bağımlısı mı veya kahve tüketip tüketmediği, hangi tür ilaçlar kullandığı gibi durumlar  tespit edilebilir. Parmak izi doğumdan önce oluşur ve hayatımız boyunca aynı kalır. Parmak izi şeritleri fetüsün gelişiminin 3 ayında gelişmeye başlar ve 6 ay sonunda son halini alır. Yapılan araştırmalarda bu oluşan şeritlerin görevleri tam olarak o an bilinmese de, dokunma duyusunu arttırdığı düşünülmektedir.

Parmak izinin genler ile bir alakası var mıdır? 

Bireyin parmak izi, parmakta olan uzun şeritlerin oluşturduğu desene "Dermatoglyph" ile meydana gelmektedir. Bu şeritlerin aynısı ayaklarda, avuçlarda ve topuklarda da bulunur.Bu oluşan uzun şeritlerin boyutu, şekilleri, aralarında ki mesafe cinsi gibi etkenler genetik faktörlerden etkilenmektedir.Kaslar, deri altında ki damar yapısı, yağlar gibi değişken etkenleri oluşturan gen faktörü parmak izlerinin oluşumunda rol alır. Anne karnındayken fetüs gelişirken bile, rahmin içindeki ortam koşulları parmak izinin şekline kadar etkiler. Bu oluşumlar parmak izlerinin kişiye özel birer imza oluşturmasına neden olur. 

Temel olarak söylenirse, parmak izi genel hattını genler ortaya çıkarır. Parmak izi üstünde girintiler çıkıntıların yerleri bile nerede olucağı kalıtsaldır.Bunun dışında parmak izinin tümünü genler belirlese bile, en ince ayrıntısına kadar oluşturmamaktadır. Örnek verilirse, tek yumurta ikizlerinin bile parmak izlerinde ayırt edici ufak detaylar vardır. 

Tek, bütüncül ayrıntılar genler ile belirlenir. Ancak genetik unsurdan sonra oluşan ayırt edici faktörler rastlantısal olmaktadır. Sebebi ise; parmak gelişiminde en uç noktada oluşan derinin fizikte "yüzey bükülümü" (surface buckling) denilen bir durum yüzünden, rastlantısal şekilde bükülmesi ile parmak izleri bireylere özgü olur.