Patara plajı Patara antik kenti nedeniyle tarihi çok geçmiş zamanlara dayanan bir bölgedir. MÖ 13. Yüzyıla ait Hitit metinlerinde şehrin ismi Patar olarak geçmekte. Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda yer alan bu antik kent şimdiki Gelemiş köyünün sınırları içerisindedir. Kent, Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. 1988 yılından beri kazıları devam eden Patara Antik Kenti tarihsel ve arkeolojik değerleri yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olmasıyla da ayrı bir öneme sahip olmaktadır. 

Patara Plajı, Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında bulunan köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Patara plajı ismini Patara antik kentinden almaktadır. Yaklaşık olarak 200-300 metre derinliğe sahip yerleri bulunan bu plajın uzunluğu 12 kilometredir. Patara plajının kumu ince ve küçük taneciklerden oluşmaktadır. Söz konusu bu plaj Yeşilçam sahnelerine de ev sahipliği yapmıştır, özellikle kızgın kum ve plaj sahnelerinin çoğunun burada çekildiği bilinmektedir. 

Antalya içerisinde Kaş ile Fethiye ilçeleri arasında bulunan Gelemiş köyünde yer alan bu plajın Gelemiş köyüne 20 kilometre mesafede bulunduğu söylenmektedir. Patara plajı için giriş ücretli olup bu ücret 7.5 lira olarak belirlenmiştir, bu sadece giriş ücretidir. Bunlara ek olarak şezlong ve şemsiye istendiği takdirde ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir. 

Plaja nasıl gidilir?

Patara plajı Antalya şehir merkezine yaklaşık olarak 220 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özel araçlar ile ortalama 3 – 4 saat içerisinde Antalya’ya ulaşılabilir. Fethiye’ye doğru ilerlerken Kalkan ilçesini geçtikten 11 kilometre sonra Patara sapağı bulunmaktadır. Bu yoldan 6 kilometre içeri geçilmesi gerekir ve bu şekilde önce Gelemiş köyüne varılır. Gelemiş köyüne varıldıktan sonra bu köy ile arasında 20 kilometrelik bir mesafe kalmaktadır. 

Patara plajı caretta carettaların yaşam alanıdır ve Bu plajın belirli giriş çıkış saatleri bulunmaktadır. Özellikle belirlenen bu saatler haricinde Patara plajına girilmemesi istenmektedir. Bu plaj, Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan caretta carettaların yumurtlama alanıdır ve doğal hayatı koruma vakfı tarafından hazırlanan proje ile birlikte korunmaktadır.