Patlıcan, diğer bitkiler yanında oldukça pratik yetiştirilen bir bitkidir. Serada, bahçelerde ve balkonda kolaylıkla yetiştirilebilir. Patlıcan tohumu ekiminde  yetiştirilmesinde özen isteyen bir bitkidir. Bu yazıda dikkat edilmesi gerekenler ve nasıl ekim yapılması gerektiği tüm noktalarıyla sunuluyor.

Patlıcan yetiştiriciliğinde bilinmesi gerekenler

İlk olarak patlıcanı yetiştirmeye koyulmadan evvel, ortamın ve bölgenin doğru seçilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Patlıcan tohumu yetiştirebilmek için en uygun sıcaklık 20-40 derece aralığı olmaktadır.  Patlıcanın ekimi için gerekenler arasında toprağın özelliği bir diğer önemli noktalar arasında yer almaktadır. Toprak seçiminde killi toprakların tercih edilmemesi daha doğrudur. Rutubetli topraktan da uzak durulması gerekir. Bu zorlu bir tercih olur. Tohum olarak ekim yapılacak ise bilinmesi gerekenler Aralık ve Ocak aylarında ekimin gerçekleşmesi gerektiğidir. Fide halinde ekimler ise Mart ayında yapılır. Patlıcan tohumu ekilme sıcaklığı için en uygun aralık 20 derece ile 25 derece aralığı olmaktadır. Fide torbalarında tohumun filizlenmesi sağlanmalıdır. Ardından ise toprağa fide olarak ekilerek daha pratik bir yol edinilebilir. 

  • Ekim için en uygun patlıcan çeşitleri ise şu şekildedir:

-Kemer Patlıcan.
-Bostan Patlıcan.
-Gönen Patlıcanı.
-Kirmasti Patlıcan.
-Yalova 29 Patlıcanı.
-Halkapınar Patlıcanı.

Patlıcan tohumu nasıl kullanılmalı?

Patlıcan tohumu çimlendirmek oldukça önemlidir. Patlıcan tohumu nemli bir beze temas ettirilmelidir. Nemli bezin arasına konulan tohumlar on beş saat olacak kadar bekletilmelidir. Sıcak iklim seven bir bitki çeşidi olmaktadır. Bu sebeple patlıcanı sıcak havalarda yetiştirmek verimi arttıracaktır. Ekilen tohumlar fide haline gelene kadar sulamasına dikkat edilmelidir. 


Bunlar dışında bir diğer bilinmesi gereken konu da ekim işlemi haricinde budalama, gübreleme aşamaları olmaktadır. Çapa yapılmasını seven bir bitki çeşididir. Dikim işlemi ardından çapa yapılması verimi arttıracaktır. Çapalama işlemleri bir hafta ardından gerçekleştirilip, diğeri ise bir ay ardından gerçekleştirilir. Sulama detayınca ise patlıcan tohumu için damlama sulama sistemi önerilir. Ekim güneş gören bir ortamda gerçekleşmelidir. Budama konusunda ise verimin azalmasına bakılır. Azaldığı takdirde taçlanma kısmından dallar kesilir. Gübreleme takviyesi ile ise verim tekrar arttırmaya gidilir.