02.05.2013, 21:00

PAZARCIK’TA GÖZTEPELİ BELEDİYE BAŞKANI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi, Akdeniz Bölgesi’nin¶ güneybatı- kuzeydoğu yönünde uzanan 170 km uzunluğunda ve 40 km genişliğindeki Hatay-Maraş grabeninin kuzeydoğusundaki son incisi. Şirin, üstelik de tertemiz 30 bin kişinin yaşadığı ilçe. İnsanlarının yüzü gülüyor. İnanıyorum ki herkes mutlu. Aksu Nehri'nin üzerinde kurulan Kartalkaya Barajı’nın güzelleştirdiği kent üstelik de yemyeşil. Belediye Başkanı Kamil Dalkara’yı İzmir’den, Göztepe’de futbol oynadığı dönemden tanıyorum. Ancak hiç sohbetim olmamıştı. Belediyede ziyaretine gittiğimde, hal-hatır sorduktan sonra, “Başkanım Kamil diye seni hatırlıyorum. Acaba ilk maçında kornerden gol atan Kamil sen misin?” dediğimde güldü. “Evet. O Kamil benim” diyerek başladı anlatmaya:

“Göztepe’de ilk kez onbirde oynuyorum. 1987-88 sezonu Kırklarelispor maçıydı. Alsancak Stadı’ndaki maç 0-0 devam ederken sağ taraftan bir korner kazandık. Arkadaşlarım benim atmamı istedi. Ben de bir şandel ile topu ağlara yolladım ve o golle maçı kazandık. Mevkim santfordu ama beni sağ açık oynattı hocam. O sezon çok iyidik. Şampiyon olacaktık ama şansızlıklar sonucunda ligi 3. olarak tamamladık. 1989-90 sezonunda Fatih Terim, Göztepe’ye antrenör olarak geldiğinde 8 kişiyi satış listesine koydu. Aralarında ben de vardım. Sonra Soma Sotes, Uşak, Turgutluspor, Akhisarspor’da forma giydim. Sakatlandım. Futbolu bıraktım”

Kamil Başkan, futbolu bıraktıktan sonra ailesinin çağrı ve baskısı üzerine memleketi Pazarcık’a dönüp, işlerin başına geçip önce başarılı bir işadamı, sonra işadamları derneği başkanı ve sonunda da belediye başkanı oldu. Halkın mutluluğu için çalıştığını her kesimden insan üzerine basa basa söylerken, sporu da ihmal etmemiş ve ilçeye Avrupai bir stat kazandırmış.

Sporcu başkana da bu yakışır.

 

BİR HAFTA KAPALIYDIK

 

Köşemizin kepengi geçen hafta kapalıydı. Dostların ve okuyucularımızın bu kadar merak edeceğini bilseydim açık tutardım. Ama elimde değildi. Başkanlığını yaptığım Bostanlıspor Kulübü’nün bir ay önce kurulan ve emeğimin de çok fazla olduğu bayan ragbi takımıyla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gittik. Genel koordinatörümüz ve oyuncuların hocası H.Kaya Gücü son anda özel işi nedeniyle gelmeyince de tüm işler bana kaldı. İzmir-Gaziantep uçak, Gaziantep-Pazarcık otobüs yolculuğu ve yerleşme, antrenman derken gün bitiverdi… Bayat değil de günlük yaşanan olaylarla bu köşenin zenginliğini bilenlere de baştan savma yazı hiç hoş olmazdı. Yazamadık, kusura bakmayın!

 

NEREDEN NEREYE

 

Pazarcık Belediye Başkanı Kamil Dalkara’nın Göztepe’ye geliş hikayesi de ilginç. Nasıl mı?

Söz başkanda: “ODTÜ Fizik Mühendisliğinde okuyordum. Gaziantepspor’un alt yapısında da futbol oynuyordum. İzmirspor’un kulüp başkanı Antep’e gelmiş ve beni izlemiş. İzmir’e davet etti. İzmir’de Karşıyaka’da oturan bir arkadaşım vardı. Onunla konuştum. 'Bana gel, bende kalırsın' dedi. İzmir’e geldim. Sabah otobüsten indim, Hatay’daki İzmirspor Kulübü'ne gittik. Başkan yoktu. Kulüp müdürü aracı oldu buluştuk. Bana kulüpte sıkıntılar olduğunu ve başkanlığı bırakacağını söyledi. 'Seni Göztepe’ye yollayacağım. Kulüp başkanı arkadaşım' dedi ve telefonla konuştuktan sonra Göztepe’ye gittim. Öğleden sonra deneme varmış, çıkmamı istediler. Ben de yorgun olduğumu söyledim ama yine de 'evet' dedim. İlk devre oynattılar ve 3 gol attım. İkinci devreye çıkarmadılar, kulübe götürüp hemen imza atmamı istediler. Bin lirasını peşin verdiler ve 5 bin TL’ye imza attım. Göztepeli oldum”

 

VEFA DEDİĞİN BU…

 

Pazarcık’ta Celal Tekşen Stadyumu tabelasını görünce merakıma gitti. Acaba kimdi, neden stada ismi verilmişti. Başkan Kamil Dalkara, “Hocam gelir misin?” dedi ve beni Celal Hoca ile tanıştırarak, “İşte beni futbolcu yapan hocam. Sadece beni değil, Pazarcık’tan yetişen tüm yıldızları yetiştiren Celal Hoca'dır. Stada adını verdik. Kendisi bekâr. Burada ona yaşayacağı bir yer yaptık. Stat müdürü olarak da maaşa bağladık. Şimdi 24 saatini burada yepyeni yıldızlar yetiştirmek içim geçiriyor” dedi.

Celal Hoca da hayatından mutluydu ve başkana teşekkür ederken inanın gözleri yaşlandı…

 

BİR AYDA GELEN ZAFER

 

Bostanlıspor bayan ragbi takımı bir ay önce kurulmasına karşın Türkiye Bayanlar Ragbi Şampiyonası’nda büyük bir zafere imza attı. Türkiye Şampiyonluğu'nu uzatmadaki altın golle kaybeden ekip, İzmir’e mutlu döndü. 7 oyuncusunun A Milli Takım'a seçilmesiyle de mutluluğu perçinlenen ekip şimdi daha büyük başarılar için çalışmalarını kaldığı yerden devam ettiriyor. Tüm takımı ikincilik, Ecem Narlıdere, Fatoş Ateş, Esen Gül, Kessüme Bulut, Nur Cihan Kalfa, Nermin Cem ve Nazlıcan Erdoğan’ı da milli takıma seçildikleri için bir kez daha kutluyoruz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@