23.09.2021, 01:00

Pazarda başlayan yangın büyüyor!

Ben anketlere önem verenlerdenim…

Tam sonuç vermeseler de “ateş olan yerden duman çıkarıyorlar”.

Ateş olan yer çarşı-pazar olduğuna göre ve oradaki “yangın” da gittikçe büyümekte olduğuna göre, sayıların gösterdiği sonuçlar daha da ilginç bir hal alıyor

Uluslararası alanda yapılan bütün anketleri izleyicilerine yansıtan Europe Elects, son olarak Yöneylem Araştırma’nın da anketini de takipçileriyle paylaştı.

Anket sonuçlarına göre, Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı kesin bir biçimde geçiyor; Millet İttifakı: % 41,8’e ulaşmış, Cumhur İttifakı % 39,7’de kalmış.

Partiler bazında baktığımızda da sayılar benzer bir durumu gösteriyor…

Türkiye Raporu’nun önceki haftayı (yani 7-13 Eylül dönemini) ele alan anketine göre AK Parti’nin % 30’un da altına gerilediği ve % 29 oy aldığı görülürken, CHP’nin yıllardır kemikleşmiş durumda olan oy oranını % 24,7 civarında tuttuğu, İYİ Parti’nin oy oranının % 15,3, HDP’nin oy oranının % 11,7, MHP’nin ise % 9,4 olduğu görülüyor.

Hem yıllardır “yorulması” beklenirken sürekli “oy patlamaları”yla iktidarını sürdüren AK Parti için, hem de yıllardır çok az seçenek geliştirebilip iyi bir muhalefet yapamamakla eleştirilen partiler için bu sayılar elbette çok önemli uyarılar niteliğinde...

Patlıcan, salatalık gibi sebzeler 1 lirayken 5 liraya, barbunya, bamya gibi sebzeler 5 liradan 15-20 liraya, 5 litrelik çiçek yağı 40 lirayken 100 liraya yükselince oylar da düşüyor tabii.

Biri çıkarken diğeri düşüyor elbette.

Açıkça görülüyor ki, bu giderek ağırlaşan hayat pahalılığı ve gittikçe artan enflasyon baskısıyla gelir dağılımı konusunda çok naçar durumda kalan geniş kitleler büyük kayıplar yaşıyor.

Siyasetçilerin bağıra çağıra reddettiğine bakmayın, kim ne derse desin, seçimler de önümüzdeki yılın baharında ya da sonbaharında yapılacak gibi.

Şimdi kaybetmekte olan kitleler, önlerine sandık konduğunda kimi kazandıracak hep birlikte göreceğiz.

Çarşı pazardaki fiyatların oy oranlarını etkilediğinden söz ederken, “biri çıkarken diğeri düşüyor elbette” dedim ya, aradaki bağıntıyı iyi değerlendiren ve (bu aslında çok basit olan) problemi çözen bu işten kazançlı çıkacak.

Yorumlar