Nihat AK / YENİGÜN - Araç fiyatları borsa gibi dakika dakika yaşanan değişim geleneksel pazarlama yöntemlerini tarihe kaldırdı. Araç başında pazarlık yapılması indirim uygulamasının yerine tek fiyat son fiyat uygulaması başladı. Piyasalardaki belirsizliğin ne zaman biteceğini profesyoneller dahi tahmin edemez hale geldi.

Galerici esnafın zor günler yaşadığını vurgulayan İzmir Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, “Salgın nedeniyle sıfır araç üretimi konusunda ciddi bir sıkıntı var. Sıfır araç satıcıları aylar sonrasına gün veriyor. Çoğu fiyat garantisi dahi veremiyor. Hal böyle olunca ikinci ele talep hiç olmadığı kadar artış gösterdi. Talep yüksek arzın kısıtlı olması ikinci el araç fiyatlarını yükseltti. Öylesine bir yükseliş var ki dur durak bilmiyor. Eskiden verilen dijital ilanlarda fiyatlar yazılırdı. Şimdi aracın üzerine dahi fiyat koymaktan kaçınılıyor. Müşteri galeriden içeriye girer de gördüğü fiyat yükselirse yaşanabilecek mağduriyet hesaplanıyor. Kimse ne verdiği nede aldığı fiyatın uzun süreli olmadığını artık biliyor. Galerici esnafımız öyle çok sermayesi olan paradan para kazanan insanlar değil. Küçük yatırımlarla ayakta kalmaya çalışıyor. Çarkını döndüremeyenler maalesef kapatmak zorunda kalıyor” dedi.

zafer dursun 1-yenigün

Sıcak iletişim geçmişte kaldı

Galericilik mesleğini çevresiyle güvene dayalı sıcak iletişim kurabilen kişilerin yapabildiğine dikkat çeken İzmir Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, “Ticaretteki düzgün duruşu, güvenilir kişiliği ve sıcak muhabbeti galericilerimizin adeta ortak özelliğiydi. Pandemiyle birlikte ikinci el araç pazarlama kuralları sil baştan yenilendi. Galerinin bir internet sitesi vardı. Oradan fiyatlar ilan edilirdi. Telefonda fiyat verilmesi yerine araç başında sıcak görüşme tercih edilirdi. Bir esnaf çayı ikram edilir, gerekirse yemeğe gidilirdi. Sürdürülebilir bir iletişim kurulur galeri ile alıcı arasında ticaret belirli aralıklarda yapılmaya devam ederdi. Galericilerimiz küçük kar oranlarıyla geçimini temin ederdi. Piyasa bu söylediklerimin nerede ise tamamını kaldırdı” şeklinde konuştu.

Kurumsal firmalar esnafı zorluyor

Güçlü sermayesi olan kurumsal firmaların küçük esnafı zorladığına dikkat çeken İzmir Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, “İsim vermek istemiyorum ama piyasaya inan kurumsal firmalar esnafa adeta darbe vuruyor. Kurumsallar sermayesine güveniyor piyasadan çok sayıda aracı ederinin daha fazlası bir fiyata alıyor. Büyük sermayesi ile büyük paralar kazanabiliyorlar. İkinci el araç piyasasında büyük sermayeli firmaların faaliyetlerinin gerek küçük esnafa orta vadede de tüketiciye zarar vereceğini düşünüyorum” dedi.

Esnaf elden çıkarmak istemiyor

Esnafın satış yaptığı aracı aynı bedelden bulamadığından dert yanan çeken İzmir Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, “Geçen gün bir meslektaşımız birkaç ay önce elindeki 17 aracı satmamış olsa bugünkü bedeliyle ne kadar zamanmış olabileceğini hesapladı. O arkadaşımız sadece bekleseydi 2 buçuk milyon lira daha yüksek bedelden satış gerçekleştirebilecekti. Dövizden de altından da daha fazla kazanabilecekti. Dayanma gücü olmayan esnafımız günü kurtarabilmek için elindeki değerlerini maalesef bir bir elden çıkartıyor” şeklinde konuştu.

SATIŞ 3-yenigün

Geleceği görebilen yok

Pazarlık ve indirimin yapılamadığı kapanın elinde kaldığı bir dönemi yaşadıklarını belirten İzmir Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, “Gözümüz kulağımız son dakika haberlerinde. Bir sonraki saat bir sonraki gün bir sonraki hafta için ne olacağını kestirmeye çalışıyoruz. Araç piyasasına yıllarını vermiş değerli büyüklerimiz dahi artık piyasada yaşanabilecek gelişmeleri tahmin dahi edemiyor. Şu zaman biter en fazla şu kadar yükselecek diyebilen maalesef yok. Hal böyle olunca vatandaş takas bile düşünüyor ise önce alacağı arabayı buluyor. Pazarlığını yapıyor. Daha sonra elindeki aracını satıyor. Çünkü çok sayıda kişi kendi aracının fiyatı arttığında satışını yaptı. Yeni bir araç alamadığı için büyük zararlar yaptı” dedi.

Elindeki aracının modelini yükselteme girişimi hüsranla biten Sadi Işık, “İşimde gücümde olan insanım. Kafamda da arabamı bir üst model ile değiştireyim düşüncesi var. Benim kafamda dolaşan rakamın daha üzerinde bir fiyat teklifi ile karşılaştım. Hemen hiç düşünmeden sattım. Aldığım parayı ne altına nede dövize yatırdım. Yeni alacağım araç için bir daha bir daha bozdurmak için uğraşmak istemedim. Aradım taradım araştırma yaptım. Benim almak istediğim aracın fiyatı beklediğimin çok üzerine çıkmış. Onu alsam bunu alsam derken bugün sattığım aracın fiyatı ikiye katladı. Benim elimdeki para eridi gitti. Hiç kimse model yükselteceğim sevdasıyla piyasa araştırması yapmadan hareket etmesin. Daha güzelini alacağım hesabıyla elindekinden de olmasın” şeklinde konuştu.

GALERİ 2-yenigün

Yenisini bıraktıklarını ellerindekini yürütmeye çalıştıklarını vatandaş Meral Kaygusuz, “Daha yeni bir model mi alsak. Yerden biraz daha mı yüksek olsa. Kliması geri görüş kamerası olan bir araç mı alsak diye fikir alışverişi yapıyorduk ailemizle birlikte. Bırakın bu fiyatlarla araba almayı elimizdekini yürütmeye çalışıyoruz. Trafik sigortası var, vizesi var, arıza yaptığında parçasını bulma derdi var. Zaten artan yakıt fiyatlarıyla inanın arabaya binmeye korkuyoruz. Çok lazım olmadığı günlerde toplu ulaşımı kullanmayı tercih ediyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.