Polymerase Chain Reaction (PCR), DNA’da bulunan ve sırası bilinen iki bölge arasında enzim ile çoğaltılan tepkimelere verilen genel addır. PCR testi de koronavirüse ait RNA’yı belirten bir tanı testidir. Virüsün yapısı bu test ile açığa çıkar ve düşük miktardaki virüsü bile tespit edebilir. Öte yandan bu test, enfeksiyona tepki olarak oluşturulan antikorları da ortaya çıkarabilmektedir.

Koronavirüs ile bilinirliği iyice artan PCR testi aslında yalnızca COVID-19 için kullanılmaz. Ayrıca parazit, mikrop, bakteri ve diğer virüslerin de tespitinde kullanılır. Birçok hastalığın erken teşhisini sağlar. Bunların dışında kalıtsal hastalıkların tanılanması, prenatal tanı, adli tıp, babalık testleri gibi durumlarda da bu testten yararlanılabilir.

Nefes alırken zorlanma, kas ağrıları, yüksek ateş ve göğüs sıkışması gibi durumlarda COVID-19 şüphesi ile PCR testi yapılması hem hastanın hem de toplumun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Belirtiler gösteren hastaların yaptırdıkları PCR testleri, istatistiklerin doğruluğuna da önemli katkıda bulunup toplum sağlığı politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunur.              

PCR testi nasıl yapılır?

PCR testi için burun deliği ve boğazdan pamuklu uzun bir çubukla sürüntü örneği alınır. Alınan sürüntü örneği sağlık görevlisi tarafından izole bir kaba aktarılır ve laboratuvara gönderilir. Filtre ve kartuşlanma işlemlerinden geçen sürüntü örneği ultrasonik dalgalar ile virüsün DNA’sı salınır. Sonrasında ise bu testin sonuçları için tanımlanma operasyonlarından geçen sürüntü testi sonucunu verir. 

PCR testi sonuçları ne zaman çıkar, nasıl bakılır?

Yaptırdığınız testin laboratuvar aşamasında sonuçlanması ortalama 1.5 saati bulabilir. Lakin sağlık birimleri arasındaki çeşitli durumlardan sonuç çıkma süresi uzayabilmektedir. 

Testin sonuçları 1 gün içerisinde testin sahibine ulaştırılmaktadır. MHRS ve e-Nabız uygulamalarından yaptırdığınız testin sonucuna ulaşabilirken, sonuçlarınız SMS yoluyla da size ulaştırılabilir. 

PCR test sonucu pozitif çıkarsa Sağlık Bakanlığı tarafından yönlendirilen ekipler gerekli bilgilendirmeyi, izolasyonu ve ilaç teminini sağlar. İzolasyon için yakın zamanda temasta bulunulan kişilerin listesi alınıp temaslılara da ulaşılır.

PCR testi veya çift aşının zorunlu olduğu alanlar bulunmaktadır ve bu alanlarda çift aşı olmadığı takdirde 48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi sonucu istenmektedir. Bu alanlara üniversiteleri, sinemaları, spor salonları gibi tesisler dahildir.