Pekmez bazı meyvelerin ezilerek suyunun kaynatılması ile elde edilen koyu bir sıvıdır. Genellikle yapımında keçiboynuzu, dut, üzüm, andız, şeker pancarı veya incir gibi meyveler kullanılmaktadır. Pekmezin faydaları üzerine bir maddeleme yapmak gerektiğinde bu her pekmez türüne göre özel bir şekilde yapılabilir. 

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları: İçerisinde düşük yağ ve şeker barındıran, lif oranı yüksek bir besin kaynağı olan keçiboynuzundan yapılan pekmezin faydaları oldukça çoktur. Faydaları arasında antioksidan özelliğe sahip olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi kalsiyum bakımından zengin olması gibi özellikler bulunmaktadır. Kalsiyum değeri yüksek olması sebebi ile kemik sağlığına da faydası olduğu bilinmektedir.

Dut pekmezinin faydaları: Kan yapıcı özelliğe sahip olması sebebi ile kansızlığı önleyen dut pekmezinin, geçmiş zamanlardan günümüze kadar alternatif tıp alanında da kullanıldığı söylenmektedir. Mide sağlığına iyi gelmesi, vücudun soğuğa karşı olan direncini artırması, kilo almaya yardımcı olması gibi özellikleri de bu pekmezin faydaları arasında yer almaktadır.

Üzüm pekmezinin faydaları: Üzüm pekmezi de dut pekmezi gibi kan yapıcı özelliğe sahiptir. Vücuda gerekli olan birçok vitamin ve mineralin alınmasını sağlayan üzüm pekmezinin içerisinde potasyum, kalsiyum ve demir gibi besin değerleri bulunmaktadır. Bunların haricinde üzüm ile yapılan pekmezin faydaları arasında kan dolaşımına ve damar sertliğine de iyi gelmesi bulunmaktadır.

Andız pekmezinin faydaları: Andız ağacının kozalakları kullanılarak yapılan andız pekmezi ağız içinde oluşan aft, bir diğer adıyla aftöz ülser de denilen yaralara iyi gelmektedir. Antioksidan özelliğe sahip olması nedeniyle toksinleri vücuttan arındırarak vücuda fayda sağlamaktadır. Tüm bu yararlarının haricinde bu pekmezin faydaları arasında nezle ve grip gibi hastalıklara karşı faydalı bir rol üstlendiği de söylenebilir.

Şeker pancarı pekmezinin faydaları: Yüksek tansiyonu düşürmesi, halsizlik problemine iyi gelmesi, mideyi koruyucu bir özelliğe sahip olması gibi yararları bulunmaktadır. Bu pekmezin faydaları arasında, vücut direncini artırması, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral bakımından, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum içermesi, şeker pancarı pekmezinin faydaları arasında sıralanabilir.

İncir pekmezinin faydaları: Magnezyum, kalsiyum, potasyum ve K vitamini açısından zengin olan incir pekmezinin hücre yenileyen maddeleri de bünyesinde barındırdığı söylenebilir.