10.10.2021, 21:40

Peşin ihracat

İhracatta en çok tercih edilmesi gereken ve ihracattaki mal bedelinin alınmasındaki riski sıfıra indiren (Peşin ihracattan kastımız yüzde 100 peşin) bir ödeme metodu ile kambiyo mevzuatındaki peşin ihracat ile ilgili konuları bu hafta sizlere iletirken, aynı zamanda son zamanlarda görebildiğim eleştirileri ve bu kapsamdaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

İHRACATI

Peşin yapan firma, almış olduğu mal bedeline istinaden, ihracatı 24 ay içerisinde yapması gerekmekte.

YAPMAZSA

Devletimiz, bu ihracatı bir kredi olarak değerlendirip, KKDF adı altında ekstradan ihracatçıdan para talep etmekte.

ELEŞTİRİLER İSE

24 ay içerisinde İhracat gerçekleşmezse, neden bu kredi olarak düşünülüp, ihracatçıdan para talep ediliyor? şeklinde gelişmekte.

KATILMIYORUM

Neden derseniz? Devletimiz, peşin ihracat yapan bir firmanın, ihracatı gerçekleştirmediği taktirde, ticarette,ülke güvenilirlik algısına problem oluşturduğu kanaatinde diye düşünmekteyim.

DOLAYISIYLA

İhracatçı tarafında olduğunu ve hakkını savunduğunu düşünenler, ihracatçıyı, peşin ihracatta zamansal olarak kısıtlamayın derken, gerçekleşmeyen ihracat ile ülke ihracatçısının güvenilirlik algısının olumsuz etkilediğini ve diğer (peşin bedeli alıp hakkıyla ihracat yapan veya yapmak isteyen firmaların önlerini bilmeden kapıyorlar.)

AYRICA

İhracatçı, eğer ki 24 ay içerisinde ihracatını, mücbir sebepten dolayı gerçekleştiremezse, haklı olan bir mücbir sebep olması halinde, devletimiz bir yıla kadar da ek süreyi ihracatçıya veriyor.

BİRDE

Mücbir bir sebepte yoksa bir ihracatçı, mal bedeli olarak aldığı peşin para karşılığında, neden 24 ay içerisinde ihracat yapmaz ki? Bilemedim şimdi.

KAMBİYO MEVZUATINDA HER ŞEY MÜKEMMEL Mİ?

Bilinmeden iyice araştırılmadan alınan kararlarda var. Örneğin; Bir süre önce, “Banka Ödeme Yükümlüğü” adı altında gerçekleşen ödeme metodunun mevzuattan çıkarılması gibi.

SONUÇ: 2020 yılı için 169,6 milyar dolarlık ihracatta peşin ihracat değeri neden 20,2 milyar dolar. İhracatçının bunu iyice düşünmesi lazım.

Yorumlar