Pesketaryen, sadece balık ve deniz ürünleri tüketen, bunun dışında hayvan eti yemeyen bireylere verilen isimdir. Pesketaryen beslenme türü, bilim dünyasında pesco-vejetaryen olarak adlandırılır. Bu diyet türü uzmanlara göre vejetaryen kategorisinde blunmaktadır ve bu beslenme türünün diyet olup olmadığına dair de belli başlı konsensüsler mevcuttur.  Peki insanlar neden bu beslenme türünü tercih ediyor? 

İnsanların pesketaryen diyeti seçmesinin sebebi nedir?

Aslında bunun için tek bir sebep bulunmamaktadır. Sebepler desek daha doğru olur ve pesketaryen diyetine olan ilgiyi arttıran nedenler şu şekildedir:
•    Sağlığa yararları,
•    Çevresel endişeler ve
•     Etik sebepler.

Mutfaktaki yaşamı büyük ölçüde değiştiren bu tarzın tercih edilmesindeki sebeplerin başında sağlık vardır. Bu açıdan baktığımızda, hayatımıza ve bize artı sağlayan yararları oldukça çoktur. Bitki bazlı diyetlerin daha düşük obezite riski, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklar da dahil olmak üzere kanıtlanmış birçok faydası vardır. Bitki bazlı diyetlere sonsuz faydası bulunan deniz ürünlerini de eklersek elimizde çifte faydası bulunan bir beslenme türü elde ederiz.

Son yıllarda küresel ısınmanın şiddetini iyice arttırmasıyla birlikte hayvancılık, yüksek çevresel maliyetle sürdürülür. Bu yüzden insanların duyduğu çevresel endişeler yanında düşük maliyetli bir ekosistem olan deniz yaşamı, döngüsünü kendi içinde sürdürmektedir. Pesketaryen yaşamın içerisinde bulunan balık ürünlerine olan ilginin artması doğal olmakla birlikte çevresel duyar seviyesinin artması da buna ek olarak bahsedilir. Son olarak etik sebepler de insanların vejetaryen olmayı seçmelerinin önemli bir rol oynayabilir.  İnsanların kırmızı et yemeyerek, hatta beyaz eti de reddedip çoğunlukla balık eti tercih etmelerinin etik nedenlerinden bazıları şunlardır:

  •  İnsanlık dışı fabrika uygulamaları: Hayvanları normal koşullarda yetiştirmeyen fabrika çiftliklerini desteklemeyi reddederler.
  • İnsani sebepler: Dünyadaki açlık seviyesi çok yüksek iken hayvan yemi için tahıl üretmeyi toprak ve kaynakların haksız kullanımı olarak görüyorlar.

Yukarda geçen sebeplerden ötürü bu beslenme türünü günlük yaşamda kişisel kararıyla uygulayanlar olduğu gibi, kendisi sevmese de çevresel, etik ve toplum sağlığı konularında endişelenen ve kişileri harekete geçirme imkanına sahip ünlü içerik üreticileri hatta aktörlerin bile uyguladığını söyleyebiliriz.