Halk tabiri ile “Zatürre” ismine sahip Pnömoni; bakteriler ile beraber pek çok mikroorganizmaya bağlı olarak akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Kişiden kişiye değişmekle beraber bulaşıcı olduğu da görülmüştür. Zatürre bulaşabileceği gibi, kişinin ağız, boğaz ve hatta sindirim kanalındaki mikropların akciğere ulaşarak oluşturabileceği bir hastalıktır. Normal şartlar altında hastalığa neden olmayacak bu mikrop ve bakteriler kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak Zatürre oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bağışıklık sistemine bağlı olduğundan dolayı 0-4 yaş arası çocuklar ve 65+ yaşa sahip insanlarda daha etkili ve ölümcül olduğu saptanmıştır.

Pnömoni belirtileri nelerdir?

Pnömoni belirtileri madde madde şu şekilde sıralanabilir;
●    Yüksek ateş,
●    Yorgunluk ve halsizlik,
●    Öksürük, devamlı balgam problemi,
●    Nefes almada güçlük, 
●    Göğüs ağrısı,
●    Karın şişliği ve ağrısı,
●    Üşüme ve titreme.

Bu belirtilerin yanı sıra sürekli devam eden yüksek ateş, göğüs ağrısı gibi belirtiler zatürreyi grip ve benzeri durumlardan ayırmak için önemli bir husustur.

Pnömoni tedavisi

“Pnömoni tedavisi nedir?” sorusuna cevap vermeden önce değinmemiz gereken bir nokta bulunmaktadır. Covid-19 ve grip ile karıştırılan Zatürre, bu karıştırma durumu ve gecikme sebebiyle tedavisine geç başlandığı takdirde tehlikeli bir duruma dönüşmektedir. “Pnömoni Belirtileri” başlığı içerisinde anlatılan devamlı göğüs ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtilerin Zatürre’nin ayırt edilmesinde önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Pnömoni tedavisi için bazı faktörler göz önüne alınır. Hastanın yaşı, klinik durumu, hastaya etki eden virüs veya bakteri türü, laboratuvar analizleri ve radyoloji bulguları dikkate alınır. Hasta kişinin 65+ yaşa sahip olması, solunum rahatsızlığı bulunması ve hastanın sahip olduğu virüs bakteri türüne göre hasta kişinin tedavisinin hastanede yapılması uygun görülüyor. 

Hastalığınızın gidişatına göre doktorunuz size yatıştırıcı ilaçlar verebilmektedir. Fakat virüslerin sebebiyet verdiği zatürre hastalıklarında antibiyotik genel olarak tedavide kullanılmaz. Zatürre tedavisinde bolca istirahat çok önemlidir, hasta kişinin vücudunu yormaması ve dinlenmesi gerekmektedir. Hasta kişilerin doktor izni olmadan ilaç kullanması, hatta antibiyotiklere yönlenmesi Zatürre’nin gidişatını kötü yönde etkileyebilmektedir. Bu sebeple herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışıp, onun gözetimi altında ilaç almalısınız.