Polat: Kaya, umut tacirliği yapıyor

CHP’li Mahir Polat, AK Partili Kaya’yı sert sözlerle eleştirdi. Polat, “Onaylanmamış plan ve geçmemiş kararların üzerinden kura çekimi yapıyor. Umut tacirliği yapıyor, insanda biraz utanma olur” dedi

Yerel Politika 01.03.2021 - 09:08 01.03.2021 - 09:08

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN-  Karabağlar İlçesi’ne bağlı Uzundere Mahallesi'nde 80 hektarlık alanın 38 hektarı İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne ayrıldı. Kalan 48 hektara da TOKİ tarafından konut yapılacak olması tartışmalara neden oldu. AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atila Kaya, Karabağlar Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Selvitopu’nu, ilçeye üniversitenin gelmesini engellemekle suçlamıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, AK Partili Kaya’yı sert sözlerle eleştirdi. Kaya’nın umut tacirliği yaptığını ifade eden Polat, “İnsanda biraz utanma olur” dedi. Polat, yaptığı açıklamada, “İnsanların siyasete bakarken hangi nazardan baktığı, benim açımdan çok önemli. Memlekete geldik, siyaset yapıyoruz, milletvekiliyiz. Kentimize, ülkemize bir katkımız olsun diye çalışıyoruz. Karabağlar’daki alanla ilgilenen milletvekili arkadaşımızın sanki orayı bir siyasi çıkış alanı olarak gördüğünü düşünüyorum. Sadece oranın üzerinde oynanan bir siyasi kurgu, o kurgunun neticesinde de yapılan açıklamalar ve atraksiyonlarla karşılaşıyoruz. Bunlar doğru şeyler değil. İnsanlara umut tacirliği yaptıklarını görüyor, tespit ediyoruz. Yani onaylanmamış plan ve geçmemiş kararların üzerinden kura çekimi yapıyor arkadaş. Böyle bir şey mi var? İnsanda biraz utanma olur! Olmamış, başlamamış, bitmemiş bir şeyin kurasını çekip insanlara umut tacirliği yapmaktan insan utanır, ben kendi adıma utanırım öyle bir şey yapmaktan” ifadelerini kullandı.

“HAYALİ KÖY İLKOKULU”

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Üniversite diyoruz, üniversite derken birtakım üniversiteleri görüyoruz, kapı pencere, çatı, çerçeveden ibaret. Böyle üniversite mantığı yok. Üniversitelerin kampüsü önemlidir, yaşam alanıdır buralar. Entegre bir yapıdır, kampüsler, dersliklere ilaveten hastanesinden, araştırma ünitelerinden, laboratuvarlarından, kütüphanelerine, spor alanlarına kadar sayamayacağımız birçok şeyi içinde barındırır. Herhalde Mahmut Atila Kaya’nın hayal ettiği bir köy ilkokulu ki onları da kapattılar. Öyle bir şey hayal ediyor. Geri kalanını ranta açmak, peşkeşe açmak, kayırmacı müteahhitlerin üzerinden yaptırtıp, kendi yakınlarına pazarlamak gibi bir dertleri var” dedi. 

Selvitopu iyi direnç gösteriyor”

CHP'li Polat sözlerine şöyle devam etti: “Biz Kaya’nın bu dertlerine karşıyız. Sağ olsun Sayın Muhittin Selvitopu iyi direnç gösteriyor. Büyükşehir’imiz direnç gösteriyor, bizler direnç gösteriyoruz ve boyun eğmeyeceğiz. Orası bir üniversite olmalıdır, orası bir üniversite kampüsü olmalıdır, derslikten ibaret olmamalıdır. İnşallah en kısa zamanda Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında orası gerçekten Demokrasi Üniversitesi adına yakışır bir kampüse dönüşecektir. Onların da ‘bilim istemezük’ anlayışının karşısında bilimin rehberliğinde bir Türkiye özlüyoruz, biz bu özlemimize Karabağlar’dan başlayarak gideceğiz.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@