Porselen makyaj, normal makyaja göre ciltte daha uzun süre boyunca akmadan, dağılmadan kalabilen ve özel ürünler kullanılarak uygulanan makyajdır ve bebek yüzü makyajı olarak da adlandırılmaktadır. Porselen makyaj özel ürünler ile yapılırken, bir profesyonel tarafından uygulanmalıdır. Kapatıcı özelliği fazladır ve sürekli kullanılması önerilmez, günlük kullanım için uygun olmadığı söylenmektedir.

Porselen makyaj özellikle, sivilceli ve lekeli ciltlerin aynı tonda olmasını sağlamak ve cilt üzerindeki pürüzleri kapatmak için kullanılmaktadır. Porselen makyaj uygulamasındaki neden cilde pürüzsüzlük sağlayarak yüz hatlarının doğal görünmesini sağlamaktır.

Porselen makyaj nasıl yapılır ?

Porselen makyaj yapmadan önce malzemelerin doğru seçilmesi gerekmektedir, üründe kapatıcılık oranının yüksek olması ve kalıcılık oranının yüksek olması gibi kriterler porselen makyaj için önemli olmaktadır. Porselen makyajın yapımı ise şu şekilde olabilir;

Öncelikle cilt makyaja hazırlanmalıdır ancak normalden daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Peeling yaparak cilt yüzeyinde birikmiş olan ölü doku tamamen temizlenmelidir. Daha sonra rutin cilt bakımı ile devam edilebilir.

Eğer cilt bakımı bölümü tamamlandıysa bu aşamadan sonra makyaj bazı aşamasına geçilebilir. Bu kısımda gözenek kapatıcı etkisi olan bir baz tercih etmekte fayda vardır. Bu şekilde tendeki pürüz oluşumu engellenebilir.

Bir sonraki aşama ise fondöten aşamasıdır. Burada mat bitişli, likit bir ürün tercih edilmelidir. Fondötenle cildinize uygun tonda seçilmesi gerekmektedir. 

Eğer göz altı morluklarınız var ise göz altı kapatıcı kullanmayı ihmal edilmemelidir. 

Daha sonra yüzü pudralama işlemine geçilir. Seçilen pudranın da cildinize uygun tonda seçilmiş olmasına, mat ve ışıltısın olmasına dikkat edilmesi gerekir. Pudra uygulaması sadece yüze değil, dekolte bölgesine, boyuna ve kulaklara da uygulanabilmektedir.

Göz makyajı uygulamasında gelin makyajı ya da gece makyajına göre ton farklılıkları olabilir. Far uygulama aşamasına geçmeden önce göz farı bazı uygulanması gerekmektedir, böylelikle sürülen far daha sabit ve uzun kalabilir. 

Kirpikleri şekillendirme işleminde ise takma kirpikler porselen makyajda da tercih edilebilmektedir. 

Allık seçiminde ise doğal renkler tercih edilmelidir. Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise toplamaların dengeli olması gerektiğidir.