İzmir’in ortasındaki 5 mahalleyi kapsayan Ballıkuyu Kentsel Dönüşüm Projesi’ne yıllar önce başlanmasına rağmen hayata geçirilemedi. 5 mahallenin muhtarı projenin akıbetini soruyor.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Ballıkuyu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi İzmir Ballıkuyu, Kosova, Kocakapı, Yeşildere, Akarcalı mahallelerindeki 48 hektarlık alanda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde hazırlanan proje hayata geçirilebilmiş değil. Afete maruz bölge alan sınırı dışında kalan yapıların kamulaştırma görüşmelerine devam ediliyor.

35 METREKARELİK EV

Projenin vatandaşlar için adil ve yeterli olmadığını savunan Yeşildere Mahallesi Muhtarı Özkan Şen, “Kadifekale’nin çevresinde bulunan birçok mahalle var. Bunların çoğu kentsel dönüşüm alanına girdi. Kentsel dönüşümün ilk başlatılacağı yer ise muhtarlık yaptığım Yeşildere Mahallesi'dir. Yalnızca bu toplamda 7 hektarlık bir yere tekabül ediyor. 10 yıl önce bu konuyla alakalı bir karar alındı. Akabinde projeler yapılıp vatandaşa sunuldu. Fakat o günden bugüne dek herhangi bir gelişme olmadı. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise belediye ile vatandaş arasındaki anlaşmanın gerçekleştirilmemesidir. Kentsel dönüşüm konusunda taraflar arasındaki bu anlaşmazlığa baktığımızda belediyenin ilk şartı vatandaşın uzlaşıcı olması yönünde, vatandaşın şartı ise belediyenin sunduğu projede hak kaybına karşı kendini korumak istemesi. Sonuç olarak 9 yıldır bir çözüm yok. Belediyenin vatandaşa sunmuş olduğu 9 daire tipi vardı. 35 metrekareden başlayıp 140 metrekareye kadar çıkan daire tiplerinden oluşuyor. Parsel bazı yerine ada bazında bir proje olmasından dolayı teklifler de burada yaşayan insanlar için olumsuz bir etki yarattı. Örnek vermek gerekirse 4 katlı bir binaya sahip olan vatandaşa bu proje ile birlikte 35 metrekarelik bir daire verilebileceği söylendi. İnsanlar haklı olarak bu teklife sıcak bakmıyor. Çünkü burada kendisi, çocuğu oturuyor. Ayrıca kiracısı var ve en alt katındaki dükkânını da işletip çalışıyor. Şimdi bu yeni sunulan 35 metrekarelik balkonu dahi olmayan daire de bu insanlar nasıl yaşayacak? 35 metrekarelik dairede bir aile nasıl yaşayabilir? Bunun yerinde dönüşüm olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konserve Ağı ile kültür mirası korunacak Konserve Ağı ile kültür mirası korunacak

YEŞİLDERE

RANDEVU TALEBİMİZE CEVAP YOK

Projede sunulan metrekarelerin bir aile yaşamı için yetersiz olduğunu belirten Kosova Mahallesi Muhtarı Reşit Gezginci, “Bizlere sunulan dairelere baktığımızda 30-40 metrekarelik yerler. Burada bir ailenin sağlıklı ve mutlu yaşaması mümkün değil. Bizlere sunulan küçük metrekareye sahip daireyi borçlanarak büyütmek istediğimizdeyse önümüze başka bir sorun çıkıyor. 40 metrekarelik bir daireyi en fazla 50 metrekareye çıkarabilirsiniz deniliyor. Yalnızca 10 metrekare verebileceklerini söylüyorlar. Yani paranız olsa bile gidip daha büyük bir daireye geçme şansınız olmuyor. Farklı bölgelerdeki devam eden kentsel dönüşüm projelerinde böyle bir durum söz konusu değil. Belediye burada uzlaşmacı bir yaklaşım istiyor ama uzlaşmadan kasıt sanırım tek taraflı sundukları projeyi vatandaşa ‘ya kabul edersiniz ya da etmezsiniz’ demek olmamalıdır. Biz ortak noktada buluşup uzlaşmacı bir şekilde dönüşümü arzuluyoruz. Dönemin eski belediye başkanı taleplerimiz ile alakalı bizlere rest çekip görmezden gelmişti. Yine aynı başkan, taleplerimizi dile getirdiğimiz bir toplantıda bizlere ‘100 yıllık mahallede oturuyorsunuz. Kabul etmezseniz bir 100 yıl daha oturmaya devam edersiniz’ sözü bizi incitmişti. Şu anki belediye başkanıyla da konuyla alakalı randevu taleplerimiz oluyor. Bu zamana kadar herhangi bir dönüş alamadık” diye konuştu.

REŞİT

ÇÖZÜM DEĞİL YAMA OLUYOR

Dönüşüm gerçekleşmediği için yıllardır farklı sorunlarla başa çıkmak zorunda kaldıklarını belirten Ballıkuyu Mahallesi Muhtarı Sami Elmas, “Bölgemiz yapısı gereği Kadifekale’nin yamaçlarına kurulmuş bir mahalle. Tabi bunun üstüne bir de zamanında düzensiz ve plansız imarlaşma nedeniyle birçok alt ve üst yapı gibi sorunlar meydana çıkmıştır. Bunları aşıp çözmeye çalışsak bile sorunu ortadan kaldırmak yerine yama etkisi görmektedir. Okul, sağlık ocağı, pazar yeri gibi hayati ve insanlar için şart yapılar maalesef bölgemizde bulunmuyor. Çocuklarımız okul için, mahalle sakinleri de sağlık ocağı ve pazar gibi ihtiyaçları için ya uzun bir yürüyüş yapacak ya da toplu taşımayla ulaşımını sağlayacak. Kent merkezinde olup mahrumiyet hayatı yaşıyoruz. Yıllardır beklediğimiz dönüşümün bölge sakinlerinin de talepleri ve istekleri göz önüne alınarak bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Sağlıklı evlerde yaşamak ve alt yapısını tamamlamış bir mahallede oturmak istiyoruz” diye konuştu.

BALLIKUYU SAMİ ELMAS

YERİNDE DÖNÜŞÜM

Mahallesi kentsel dönüşüm alanında olduğu için son dönemlerde bazı hizmetleri almada sorunlar yaşadığını belirten Kocakapı Mahallesi Muhtarı Hasan Albayrak ise “Buradaki insanlar hizmet almaya o kadar açlar ki, buraya hizmet getireni sırtında taşırlar. Bu bölge yıllarca geri planda kalmış ve görmezden gelinen bir mahalle olmuş. Hizmet anlamında verdiğimiz dilekçe ve istekler maalesef kurumlardan geri dönüyor. Bölgenin kentsel dönüşüm alanı içinde olması bahane edilerek yatırım ve hizmet konusunda sıkıntılar içindeyiz. Kentsel dönüşümün ne zaman başlayacağı belli mi? Tarihi belli olmayan şeylerin önümüze getirilip, vatandaşların belli hizmetlerden mahrum bırakılmasına karşıyız. Buradaki insanları mağdur etmenin anlamı yok. Bizim istediğimiz, arzumuz çok basit ve nettir. Yerinde ve adil bir dönüşüm istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kocakapı Mahallesi

AYRIMCILIK HİSSİ YARATIYOR

Ballıkuyu Kentsel Dönüşüm projesinden sonra Uzundere, Örnekköy ve Ege mahallelerinde kentsel dönüşüm için harekete geçildiğini söyleyen Akarcalı Mahallesi Muhtarı Şükrü Keskin, “İzmir’de dönüşüm için ilk harekete geçilen yer Kadifekale olmuştu. Oluşturulan ilk kapsamlı ve hayata geçirilen projede aynı zamanda burası oldu. Diğer bölgelerde dönüşüm adına somut adımlar atılırken Ballıkuyu kâğıt üstünde kalan ve adı unutulmaya başlanan bir proje oldu. Yani Ballıkuyu unutuldu, unutulduk. Sorunu çözmeden halkın taleplerine kulak kapatılması buradaki vatandaşlarda bir ayrımcılık ve dışlanmışlık hissi yaratıyor" dedi