Hastaların fiziksel ve aynı zamanda psikolojik olarak yaşadıkları durumu düzeltmeyi ve iyileştirmeyi amaçları arasında görmektedir. Bireysel olarak egzersiz eğitimleri belirlenen, davranışlarda değişiklikleri ve hastaların eğitimlerini içeren yaklaşımlarla uygulanması durumudur. 
Nefes darlığı yaşanması ve gündelik aktivitelerde bu durumun verimsizlik yaratmasının yanı sıra hareketlerde de kısıtlanma yaşayan hastalarda, Pulmoner rehabilitasyon uygulanır. Pulmoner rehabilitasyon, her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Hastanede, ayakta tedavide ve evde de kolaylıkla uygulanır. Özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığında uygulanan bu yöntem; bronşektazi, kistik fibrozis, interstisyel akciğer hastaları, akciğer nakli durumu, akciğer kanseri ve obeziteye bağlı gelişen tüm akciğer hastalıklarında da uygulanabilir. 

Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak nefes darlığı da görülebilmektedir. Bu tedavi yönteminde  fonksiyonel yetersizlik söz konusu ise bunun ortadan kaldırılmasında, hastalığın ilerlemesini önlemede, atak sayısını azaltmada, hayat kalitesinin artırmada, ölüm riskini azaltmada ve egzersiz yapmalarda artış sağlanmasında belirleyici amaçlar bulunmaktadır. Hastanelere yatış sıklığının da azalmasında bu tedavi önemli rol üstlenmektedir.  Bu amaçları dışında da iyileşmeler görülebilmektedir. 
Pulmoner rehabilitasyon içeriği, bir program halinde en az 24 seans olacak şekilde 8 hafta kadar sürmektedir. Egzersiz alışkanlığının edinilmesi önemlidir ve bırakıldığı takdirde kazanımlar da kaybedilebilir. Bu noktada en önemli olan şey, egzersiz eğitimi olmaktadır. Çünkü hastalık neticesinde hareket yeterliliklerinde de sıkıntılar oluşmaya başlamaktadır. Bu sıkıntıları yaşamamak ve engelleyebilmek adına da eğitimlerin içeriklerinde en önem verilen noktalar hareketin artış kazanması noktasında olur. Eğitim içeriği oldukça kapsamlı bir şekilde dizayn edilmiştir. Genel haline bakıldığında ise eğitimlerin içeriği şu şekildedir. Kişinin ihtiyaçlarına yönelik hastanın ve ailesinin eğitimi, vücudun durumunun değerlendirilmesi, beslenmede destek sağlanması, psikososyal destek ve enerji korumaya yönelik teknikler gibi alanlarda eğitimler verilir. Nefes darlığı ile baş edebilmeleri konusunda da detaylı kazanımlar elde ederler. 

Pulmoner rehabilitasyon kimlere uygulanır?

Pulmoner rehabilitasyon tedavisi alan hastalar genellikle astım, sarkoidoz, nöromusküler hastaları, çocuk hastalıkları, kas hastalıkları, hamilelik dönemlerinde solunum problemleri ve skolyozu hastaları teşhisi almış kişilerden oluşur. Akciğer hastalıklarına yakalanmış kişilerde bu tedavi yöntemine başvurulabilir.