Çocuğunuz büyümeğe başladığı andan itibaren her gün gelişmeye ve sizi şaşırtmaya devam eder. Ancak bazı konularda ilerleme göstermesi zaman alabilir.

Gözden kaçırmayın

Bebek oto koltuğu nasıl seçilir? Nasıl bağlanır? Bebek oto koltuğu nasıl seçilir? Nasıl bağlanır?

 Bunlardan biri de konuşma becerileridir. Konuşma becerisi denildiğinde akla hemen “R” harfi gelir. Çünkü en son söylenen ve çoğu zaman söylenmesi uzun zaman alan bu harf neden zor söylenir?

ryenigun

Uzmanlara göre bunun nedeni harfin sesini çıkarmak için dil ucunu hem yukarı hem de geriye doğru hareket ettirmek gerekmesiymiş. Ayrıca kelimeyi söylerken bu harf söylenmediğinde anlam bozulmaz ve günlük hayata kolayca devam edilebilirmiş. Bu da çocuğu bu harfi geç söylemeye teşvik edermiş.

İşin ilginç tarafı, rotasizm durumuna her dilde aynı şekilde ve miktarda rastlanmaz, çünkü İngilizce gibi bazı dillerde "Fransız R'si" (ya da "Rus R'si") olarak da bilinen sert R harfleri bulunmamaktadır. Ancak İsveççe, Türkçe, İtalyanca, Fince, Romanca, Rusça ve İspanyolca gibi dilleri konuşanlarda bu durum görülebilir.

Rotasizm durumu konuşma uzmanları ve terapistlerin yardımıyla büyük oranda veya tamamen düzeltilebilmektedir. Ancak bunun için erken teşhis önemlidir; dolayısıyla çocuğunuzda aşağıdaki semptomlara dikkat edebilirsiniz:

  • Eğer içinde "R harfi" bulunan sözcüklerden özenle kaçınılıyorsa,
  • R seslerini çıkarmakta güçlük çekiliyorsa,
  • R'ler normalden fazla yuvarlanıyor veya es geçiliyorsa.

Ne yazık ki rotasizmin tam olarak neden yaşandığı henüz bilinmiyor; ancak en güçlü tahmin, bu çocukların etraflarındaki insanların R harflerini düzgün telaffuz etmemeleri sonucunda normal gelişimleri sırasında bu harfi doğru öğrenemedikleri yönünde... Dil ve ağız, bu harfi nasıl üretmesi gerektiğini öğrenemediği için, çocuklar da bu harfi telaffuz edememektedir. Özellikle de ebeveynler "şirin veya tatlı olduğu için" R harflerini düzgün telaffuz etmezlerse, çocuklar da bu harfi doğru öğrenememektedir. Dolayısıyla çocuğunuza dili nasıl öğrettiğinize dikkat etmelisiniz.