Şeker içermekte olan bitkilerin suyu çıkarılır ve bu su özel yöntemler sayesinde kristalleştirilir. Bu işlemlerin sonunda ise sofra şekeri elde edilir.

Mısır şurubu yani diğer adıyla HFSC rafine şekere örnek olarak verilebilmektedir. Özellikle genetiği ile oynanan mısırların kullanılıyor olması, durumu daha da riskli bir hale sokabilmektedir. Mısırlar öncelikli olarak nişasta üretimi için işlemden geçirilmektedir, sonraki işlem ile birlikte şurup oluşumu gerçekleştirilir. Şurubun fruktoz oranı artırılarak daha da tatlılaşması amacıyla enzimler katkı maddesi olarak eklenmektedir.

En çok tercih edilen şurup çeşidi ise %42 oranında glikoz bulundurmakta olan HFCS 55 çeşididir. Bu şurubun fruktoz yoğunluğu ile sofra şekeri yoğunluğu hemen hemen aynı sayılmaktadır.

Zararları nelerdir?

·        Rafine şekerin zararlarına baktığımızda ise en başta kilo almayı hızlandırdığını söyleyebiliriz. Kan şekerini aniden yükselttikten sonra aniden düşürebilme gibi bir özelliği de bulunduğu ani açlık hissedilmesine sebep olabilmektedir.

·        Rafine şeker neden zararlıdır  sorusuna cevap verecek olursak da asıl olarak doğal şekerle aynı şekilde etki göstermemesini neden olarak sayabiliriz. Rafine şeker bakımından oldukça zengin olan besinler birden enerji veriyor olsada tekrar bu hızla enerjinin kısa bir zamanda düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle de kronikleşmiş yorgunluk hissine yol açmaktadır.

·        Rafine şekeri çok fazla tüketmeniz sonucu karaciğerinizde depolama yapabilmektedir. Bu sebeple de karaciğer yağlanması gibi bir rahatsızlığa yol açabilir.

·        Ayrıca son günlerde ismini sıkça duymakta olduğumuz, hücre yaşlanmasını geciktirme görevi gören vücuttaki küçük yapı telomerlerin rafine şeker tüketilmesiyle zarar gördüğü de bilinmektedir.

·        Kan şekerinin dengesizce iniş çıkışlarına sebep olan rafine şeker vücut enerjisi ile birlikte enerjiyi ve hislerde dalgalanmaya yol açmaktadır. Bu yüzden de depresyon riskini artabilmektedir.

·        Aynı zamanda kalp sağlığı ve kolesterol açısından zararlı olduğuna dair birçok uzman tarafından onaylanmıştır.

·        Bunun dışında kalp krizi riskini artıran etileri de bulunmaktadır.

·        Mineraller ve vitaminler vücut direncinin yükseltmesi görevinde oldukça önemlidir. Rafine şeker minerallerin ve vitaminlerin emilimini yavaşlatmasından dolayı bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına yol açmaktadır.

·        Yüksek miktarlarda tüketiilen rafine şeker, suyun vücut içerisindeki kullanımını zorlaştırmaktadır. Bu durumda tüm vücudu etkileyerek cilt sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.