İzmir'in güzide yazarlarından Recai Şeyhoğlu, bugüne değin öykü, anlatı, söyleşi, araştırma, gezi notları, çocuk edebiyatı ve deneme alanlarında  yazdığı kitapların 36.sı olan "O Günler" adlı kitabının tanıtım ve söyleşisi için 30 Kasım Salı günü saat 18.00'da Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi'nde sevenleriyle buluşacak. 

TOPLUMSAL KONULARI MERCEK ALTINA ALIYOR

Yazdığı her kitabı Avustralya’nın Sydney’ine, İran’ın Tahran’ına, Belçika’nın Brüksel’ine, Yunanistan’ın Atina, Bulgaristan’ın Sofya, Arnavutluk’un Tiran’ına kadar gönderen, oradakilerin de Türkiye ile ilgili bilgilenmeleri için çalışan, 2002’den bu yana yurdun değişik bölgelerinde 50 kütüphane açan Şeyhoğlu, yazılarıyla insana dokunan, eleştiren ve sorgulayan bir kişilik. Son eseri O Günler’de de bunu yapıyor. Eğitim, kültür, siyaset, sanat ve toplumsal konularla ilgili sorunların üzerine eğiliyor. 

Recai Şeyhoğlu okuyucularıyla buluşacak2

RECAİ ŞEYHOĞLU KİMDİR

30 Nisan 1954'te eski Borlu'da (Manisa) doğdu. 5 Eylül İlkokulu, Salihli Ortaokulu, İzmir Özel Türkay Koleji'ni bitirdi. 18 Ağustos 1978'de Muğla Eğitim Enstitüsü'nden mezun oldu. 2 yıl Urfa, 6 yıl Bergama ve 17 yıl da İzmir'de öğretmenlik yaptıktan sonra 15 Haziran 2004'te Konak İş Eğitim Merkezi'nden (Zihinsel Engelliler Okulu) emekli oldu. 1995'te ilk öykü kitabı (Borlu Derebeyinin Ölümü) yayınlandı. Öykü, söyleşi, araştırma, gezi notları ve deneme dalında 10 kitabı çıktı. 2006'nın Mart'ında öğretmen, anne, baba ve öğrencilere seslendiği 8 öyküden oluşan BABİŞKOM'u yayımlandı. Türkiye Yazarlar Sendikası İzmir Temsilciliği yöneticiliği yaptı. İzmir Cumok Yürütme Kurulu Başkanlığı, Damar ve Öğretmen Dünyası Dergisi temsilciliklerinde bulundu. Çok sayıda dergi ve gazetede yazı ve röportajları yayımlandı. Kuzey Ege Gazetesi köşe yazarlığı yaptı. (Bergama) Yazdığı iki yazı nedeniyle 312/2'den Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. (İl Milli Eğitim Müdürü'ne basın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla) beraat etti. İzmir'i Sevenler Platformu, Eğitim-Sen, Türk Kütüphaneciler Derneği ve Kültür Bakanlığı tarafından yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüllendirildi. Çok sayıda kültür, sanat organizasyon düzenledi. Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zinciri'nin kurucusudur. Rasime-Der Yönetim Kurulu Başkanıdır. Edebiyatçılar Derneği ve Besam üyesidir. Recai Şeyhoğlu'nun bugüne kadar yayımlanmış 35 kitabı bulunmaktadır.

Başlıca kitapları; Halamın Villası, Kurbağa Sevgisi, Renkler Ülkesi İran, Sofya - Üsküp Günlüğü, Yaşamımdan Portreler, İzler ve Yankılar, O Günler olarak sayılabilir. Recai Şeyhoğlu kitapları; Etki Yayınları ve Favori Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.