Midede bulunan asit ve mukusun oluşturmuş olduğu salgıların yemek borusundan yukarı doğru çıkması ya da midede yer değiştirmesi reflü hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Çok yüksek miktarda asitli ve baharatlı yiyecekler tüketilmesi reflü rahatsızlığının birinci nedenlerinden biridir. Reflü birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hatta genetik olarak nesilden nesile de aktarılabilmektedir. Doğru beslenme ve ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Ancak tamamiyle geçen bir rahatsızlık değildir. 

Reflü Nedenleri 

Reflü nedenleri birden fazla etkene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki genetik olarak doğum ile birlikte geçmesidir. Genellikle genetik olarak geçen bu rahatsızlık bebekken ya da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Yemek borusunda uzun bir süre kalan mide asidi ciddi bir hasara neden olmaktadır. Bu hasar tahrişe ve aşırı yanma hissine sebep olur. Yemek borusunun alt kısmında bulunan özofagus, kaslardan oluşan bir yapıdır. Bu kasların farklı nedenlere bağlı olarak gevşemesiyle birlikte gıdalar mideden yemek borusuna geri dönebilir. Bununla birlikte mide asidi de yemek borusuna doğru çıkarak tahrişe ve yanmaya neden olur. Bunların dışında kızartılmış yemekler, baharatlı yemekler, asitli meyveleri ve tek seferde aşırı yemek yemek de rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  Reflü nedenleri bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak da görülebilir. 

Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi kesin bir çözüm olmamakla birlikte geçici çözümler sunabilir. 3 farklı şekilde tedavi yöntemi uygulanabilir. Bunlardan ilki yaşam tarzını değiştirmektir. 

·        Aşırı yağ içeren, salçalı yemekleri yememek, 

·        Asitli ve gazlı içeceklerin tüketiminin azaltılması, 

·        İdeal kilonun korunması,

·        Çok sıcak içecek ve yiyeceklerin tüketiminin azaltılması,

·        Aşırı dar giysiler yerine bol giysilerin tercih edilmesi,

·        Yüksek bir yastıkta yatılması,

·        Yemekten hemen sonra yatmak ve egzersiz yapılmaması gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.

Bir diğer yöntem ise ilaç tedavisinin uygulanmasıdır. Bu hastalık için ilk olarak mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Doktorunuzun size uygulayacağı tedaviye göre ilaç kullanmanız gerekmektedir. Üçüncü yöntem ise cerrahi tedavidir. Uzun süreli ilaç kullanımına, yaşam tarzının değiştirilmesine rağmen geçmeyen yanmalara karşı uygulanan bu yöntemde bu hastalıkla görülen mide fıtığı için cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Yemek borusunu mideye bağlayan kapakçığın güçlendirilmesi için yapılan ameliyatlar tedavi olarak uygulanmaktadır.