Günlük hayatın her alanında yer alan renkler, kendine has psikolojik anlamlar içerir. Sabah gözünüzü açtığınız ilk andan itibaren renkler hayatınızda yer almaya başlar. Sokaktaki ağaçlardan etrafınızda bulunan insanlara kadar her yerde bir renk ile bütünleşirsiniz. Yaşamın bu kadar içerisinde yer alan renkler, anlamı ve insan üzerindeki etkileri ile oldukça güçlü bir yere sahiptir. Her renk, psikolojide farklı bir anlam içermektedir. Renklerin anlamları ve etkileri ile psikolojik anlamda kendinizi ve bilinçaltınızı iyileştirebilirsiniz. 

Renklerin anlamları

Yaşam boyunca gerçekleştirilen eylem ve kararlar bu renkler altında yatan psikolojik sebeplere bağlı olarak etkilenebilir. Bunların anlamları kültüre, yaşanmışlıklara, gelenek ve göreneklere göre değişebilir. Bazıları çok kolay fark edilebilen ve göze çarpan tonlar iken bazıları daha soluk ve dikkat çekmeyen tonlar olabilir. 

Kimileri fizyolojik olarak kimileri ise psikolojik olarak günlük yaşantı üzerindeki etkileri ile dikkat çeker. Örneğin ofiste ve çalışma odanızda kullandığınız tonlar üretkenliğinizi etkileyebilir. Bu tonlar kullandığınız renge göre üretkenliğinizi arttırabilir ya da azaltabilir.
 
Her renk farklı bir psikolojik etki ve anlama sahiptir. Bunları öğrenerek günlük hayatta yaşantınızı düzenleyebilir ve kendinizi iyileştirebilirsiniz. 

  • Siyah 

Siyah günlük hayatta en çok kullanılan ve en sık rastlanan renktir; özellikle mobilya, aksesuar ve kıyafet tercihlerinde oldukça sık rastlanır. Bu rengin bulunduğu ortamı ya da eşyayı asil gösterdiğine inanılır ancak karanlık güçleri, suçluları ve kötülükleri de simgelediği düşünülür. Bir kısım gücü simgelediğini düşünürken diğer bir kısım acı ve kederi simgelediğini de düşünebilir. Araştırmalara göre siyahı seven kişiler azimli, kararlı ve özgüveni yüksek kişilerdir. 

  • Beyaz

Beyaz, saflık ve masumiyeti temsil eder ve pozitif ve negatifi dengeleme özelliği olduğuna inanılır. Tarafsızlık, kurtarıcı fütürist ve etkinlik olarak psikolojik etkiye sahiptir. 

  • Kırmızı

Kırmızı, belirleyici, yönlendirici, arzu ve hırsı temsil eder ve psikolojik olarak çabuk karar verme ve beklentiyi arttırmayı amaçlar.

  • Mavi

Mavi, yalnızlık, üzüntü ve depresyonu temsil etse de güven ve bilgeliği de öne çıkarabilir. Psikolojik olarak verimlilik ve performans arttırıcı etkiye sahiptir. 

  • Yeşil

Yeşil, insana güven ve huzur veren bir etkiye sahiptir ve psikolojik olarak, üretken olma çevre ile uyum sağlama gibi etkiler içerir.

  • Sarı

Sarı, pozitif, coşku ve özgüven temsilidir ve bireye yaratıcılık konusunda yardımcı olur. 

  • Mor

Mor, özellikle uyku problemleri çekenlere yardımcı olur ve hayal gücü ve yaratıcılığı etkiler.

  • Kahverengi

Hızlı olmak isteyenler için ideal bir sakinleştiricidir ve sakinlik, dinginlik verir.

  • Turuncu

Mutluluk, cesaret ve canlılık verir.

  • Pembe

Son olarak pembe, canlılık, şefkat ve sevgiyi temsil eder ve etkinlik ve dinginlik ile insanların psikolojisini etkiler; karar vermelerine yardımcı olur.