Resim çizmede daha iyi hale gelmek çoğu insanın gözüne zor gelebilir. Ancak biraz efor sarf ederek, resim çizme becerilerinizi geliştirmek ve daha iyi bir sanatçı olmak imkansız değil. Kulağa klişe gibi gelse de bu konudaki becerilerinizi geliştirmenin en önemli yolu tabii ki de pratik yapmak. Ama ister yeni başlamış isterseniz de resim çizme becerinizi ilerletmek istiyor olun birkaç öneriyi takip ederek sanatınızı bir üst bir noktaya taşıyabilirsiniz.

  • Temel prensiplere odaklanın. Örneğin, kısa ve dalgalı çizgiler yerine uzun ve akıcı çizgiler kullanın. Çizimlerinize çöp adamlar çizerek başlayın. Resim çizmeye basit bir nesneyle başladığınızda, bu temel figürleri daha komplike çizimlere dönüştürmek kolaylaşır.
  • Günlük resim çizimleriniz için bir eskiz defteri tutun. Günlük pratik yapmak hem çizim yeteneğinizi geliştirecek hem de yaratıcılığınızı ilerletmenizi sağlayacaktır.
  • Başka çizimlere veya fotoğraflara bakarak çizim yapın. Bazen halihazırda olan bir resmi kopyalamak, en baştan bir çizim yaratmaktan daha kolaydır. Mesela fotoğraflardan çalışırken kenarlara, şekillere ve açılara dikkat edin. Ama üzerinden geçmeyin, resmini çizin.
  • Eskizlerinize derinlik eklemek için gölgelemeler kullanın. Gölgelendirme, bir çizime boyut katmak için karanlık alanlar ekleme anlamına gelir. Çizgilerinizi ve şekillerinizi çizerken, biraz derinlik kazandırmak için gölgeleme ekleyin.

  • Çizimlerinizi daha gerçekçi hale getirmek için perspektif kullanın. Özellikle daha gerçekçi resimler çizmeye çalışıyorsanız muhtemelen perspektif kullanmaya çalışın. Perspektif, ustalaşması en zor becerilerden biri olduğu için kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak alıştırmalar yapmak faydalı olacaktır.
  • Şekiller ile çalışmaya alışın çünkü şekiller daha gerçekçi bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olabilirler. Resim çizme konusunda genç sanatçılara ilk öğretilenler şeylerden biri şekilleri kullanmaktır. Özellikle mümkün olduğunca mükemmel bir çember çizmeye çalışın. Bu el yeteneği ve hassasiyetinizi de geliştirecektir.

Tüm bu tavsiyeler arasında en önemli olanı, daha önce de belirtildiği gibi pratik yapmak olmakta. Ne kadar resim çizmeye devam ederseniz bir sonraki çizimlerinizde o kadar gelişim göreceksiniz. Aynı zamanda neden resim çizmek istediğinizi içinizde sorgulamak da size yardımcı olacaktır. Bir hobi edinmek ve bunu bir meslek haline getirmek iki farklı seviye gerektirdiği için, beklentilerinizi belirlemek daha rahat bir gelişim göstermenize yardımcı olacaktır.