Resmi Gazete'de yayımlandı: Takograf Cihazları Yönetmeliği'nde değişiklik

Ardı ardına meydana gelen otobüs kazalarının ardından tartışılmaya başlanan 'takograf cihazları'yla ilgili bugün önemli bir gelişme yaşandı. Aracın ne kadar süreyle kullanıldığını, hangi hızda gittiğini gösteren cihazlara yönelik 'kötü amaçlı' müdahalelerin önüne geçilebilmesi için ilgili yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Ege 13.08.2021 - 22:47 13.08.2021 - 22:47

Geçen hafta içerisinde; Manisa, Balıkesir ve Uşak'ta meydana gelen, 21 kişinin hayatını kaybetmesine onlarca kişinin de yaralanmasına yol açan otobüs kazaları sonrası tüm gözler otobüs firmalarına ve yol güvenliğine çevrildi. Otobüs kazaları sonrası, aracın ne kadar süreyle kullanıldığını, şoförünün kaç saat çalıştığı, hangi hızda gittiği gibi bilgileri gösteren takograf cihazlarına yapılan müdahaleler de tartışılmaya başlandı. Firmaların, günde en fazla 9 saat çalışması gereken şoförleri daha fazla çalıştırabilmek için 'takograf kartı değiştirmek gibi' çeşitli yöntemlere başvurdukları ortaya çıktı.

BAKANLIK HARAKETE GEÇTİ 
İlgili mevzuatın; sonu facialarla biten, kötü amaçlı yöntemlerle 'aşılması' üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da harekete geçti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@