19. yüzyılda İzmir'de yaşayan ressam Boğos Tatikyan ve kurucusu olduğu matbaayı konu edinen Ressam Boğos Tatikyan adlı eser ile nadir bulunan ve çok kıymetli olan B. Tatikyan imzalı taş baskılar yaklaşık iki asırın ardından yeniden gün yüzüne çıktı. Albüm kitap özelliğiyle 19. yüzyılda İzmir'in gündelik hayatının sosyo-kültürel yapısının görsel bir şölen olarak okura sunan eser, kentin büyüleyici ve karmaşık hikayesinin  görsel bir anlatısı olarak okuru derinden etkiliyor. Yayının metnini birlikte hazırladığı İskender Dereli'nin çok iyi bir ortak olduğunu dile getiren Ömer Durmaz, İzmirli matbaa ressamı Tatikyan’ın hikâyesinin anlatıldığı kitabı heyecanla hazırladıklarını dile getirdi. Durmaz, "Bundan 202 yıl önce 1820’de doğan Boğos Tatikyan’nın, ünlü “Tatikian.Smyrne” imzası ile eserlerinin izini sürmek, İzmir’in nereden nereye geldiğini düşünmek için bize kılavuzluk etti. İzmir’in geçmişi araştırmak, bugünü anlamak için önemli bir hafıza muhakemesiydi" diye konuştu.


İKİ DİLDE YAYIMLANDI


“19. Yüzyıl İzmir'inde Ressam Boğos Tatikyan - Tatikyan Matbaası // Painter Bogos Tatikian - Tatikian Printing House in 19th Century İzmir” adlı çalışma, İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı. İki buçuk yıllık bir emeğin ürünü olan yayın, 19. yüzyılın ilk çeyreğinden 1922’ye kadar üretimleri ile kültür hayatında büyük iz bırakan İzmir Ermenisi Tatikyan ailesine ait Tatikyan Matbaası ve Ressam Boğos Tatikyan ile ilgili kapsamlı bir çalışma olma özelliğinde. Mevcut literatür üzerine ilk kez ortaya çıkan bilgi ve görseller ile hazırlanan kitabın İzmir tarihi, grafik tasarım tarihi, matbaacılık tarihi ve özel olarak ressam ve matbaacı Boğos Tatikyan hakkındaki literatüre değerli bir katkı olacaktır.

ETKİLEYİCİ BİR YAYIN


İstanbul Atatürk Kitaplığı'nda bulunan iki derleme Tatikyan Albümünü de içeriğinde barındıran çalışma, gerek baskı kalitesi gerek tasarım ve içerik olarak etkileyici bir yayın olduğunu ifade eden Durmaz, "En başta İzmir Kalkınma Ajansı ekibine, kitabın daha iyi olmasını sağlayan danışma kuruluna, eserleri ya da bilgileriyle katkıda bulunan dostlarımıza ve tabii ki kitabı hakkıyla basan Metro Matbaacılığa sonsuz teşekkürler ederiz. Onların desteği ile bu gururu yaşıyoruz. Var olsunlar" dedi.


WEB SİTESİNDEN OKUNABİLECEK


Kitap kurumun web sitesindeki Kültür Yayınları alt başlığında PDF olarak görüntülenebiliyor.