Rinoplasti, burun estetiği ameliyatı olarak da bilinmektedir. Burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan Rinoplasti ameliyatı, estetik olarak ya da burun yapısında oluşan sorunlar nedeniyle tercih edilebilmektedir. Burun üst ksımında kemik alt kısmında kıkırdak bulunmaktadır. Solunum sistemi için önemli bir yere sahip olan burun da yapısal bir sorun meydana geldiğinde nefes almak zorlaşabilir. Bu gibi sağlıksal durumlarda burun estetiği ameliyatı tercih edilmektedir.

Rinoplasti operasyonlarının tercih edilmesinde en önemli etken yaralanmalar ile ortaya çıkan deformasyon ya da fiziksel görünümü düzeltmek için yapılır. Rinoplasti operasyonlarının maliyeti  işlemlere göre değişebilir. Estetik olarak yapılan rinoplasti işlemleri oldukça maliyetli olabilir. 

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır? 

Rinoplasti operasyonları kemiğin, kıkırdak dokusunun ve deri tabakasının değiştirilmesine yardımcı olur. Bu operasyonlar yüzün diğer özelliklerinin ve nelerin değiştirilmesine karar verildikten sonra yapılır. Doktorunuza gerekli şikayetlerinizi yaptıktan sonra kişiselleştirilmiş bir plan ile işlem yaptırabilirsiniz. Tüm işlemlerde olduğu gibi bu operasyonda da riskler bulunmaktadır. Bu riskler; enfeksiyon, kanama, anesteziye karşı olumsuz bir tepki olarak görülebilir. Bu riskler hakkında gerekli bilgiler doktorunuz tarafından size operasyon öncesi aktarılır. Ameliyat yapılmasına karar verildikten sonra gerekli testler ve planlamalar yapılır. Tıbbi geçmişinize göre operasyonun etkili olup olmayacağı hakkında doktorunuz sizinle bir görüşme yapabilir. Sonucun istediğiniz gibi olması adına motivasyonunuz ve hedefleriniz üzerine bir konuşma yapılmalıdır. Tamamen dürüst bir şekilde istek ve hedefleriniz hakkında bilgi vermeniz operasyonun başarılı olması için önemlidir. 

Bu konuşmadan sonra yüzünüzün hatları genel olarak incelenir. Hangi değişikliklerin yapılacağı, cilt kalınlığı ya da kıkırdak dayanıklılığı gibi fiziksel özelliklerin sonuçlarını nasıl etkileyeceği belirlenir. Fiziksel muayenenin yapılması operasyon sonucu ortaya çıkacak solunum sorunları için de önemlidir. Operasyon öncesi burnunuzun fotoğrafı çekilebilir. İşlem sonrası nasıl bir görünüme kavuşacağınız bilgisayarda tasarlanarak size gösterilebilir. Operasyon sonrası aynı gün hastaneden çıkmak mümkün olsa da hastanede kalmanız gereken durumlar da olabilir. Anesteziye bağlı olarak hafıza kaybı, yavaş tepki, karar verememe gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Operasyon sonrası yapılan işlemler ile iç pansumanlar bir ya da yedi gün boyunca kalabilir. Kanama ve şişmeyi azaltmak için baş göğüsten daha yüksek bir pozisyonda olmalıdır. Pansuman çıkarıldıktan sonra hafif bir kanama ve mukus ile biriken kanın akmaya devam etmesi mümkündür. Gazlı bir bez ile bu akışı durdurabilirsiniz. Ancak sıkı bir şekilde bantlamamaya özen gösteriniz.