Kadınlar tenisinin 12 numarası ve Rusya’nın en üst düzey kadın tenisçisi Daria Kasatkina, cinsel eğilimini açıkladı ve bir kadın ile ilişkisi olduğunu açıkladı.

Süper Lig’de sürpriz sonuçlar haftaya damga vurdu Süper Lig’de sürpriz sonuçlar haftaya damga vurdu

Artık cinsel yönelimini gizli tutmayı imkansız bulduğunu söyleyen Kasatkina Instagram hesabında kız arkadaşı artistik patinajcı Natalia Zabiiako ile fotoğrafını da paylaştı.

Ülkesini eleştirdi 

Şu anda Rusya’da yaşamayan Daria Kasatkina, ülkesinin LGBTİ+ karşıtı düzenlemelerini de ağır bir dille eleştirdi. Kasatkina, Kravçenko’ya verdiği söyleşide “Rusya’da birçok konu tabu kabul ediliyor. Bir insanın eşcinsel olmak istediği ve eşcinsele dönüştüğü düşüncesi çok saçma. Bence bu dünyada heteroseksüel olmaktan daha kolay bir şey yok. Bunu gizli tutarak yaşamak imkansız. Çok zor ve anlamsız. Kendinizle barış içinde yaşayabilmek önemli olan tek şey, onun dışında herkesi s*keyim” dedi. Kasatkina, konuşmasının devamında “Gerçekten; bu bir seçenek olsaydı kimse eşcinsel olmayı seçmezdi. Neden hayatınızı daha zorlaştırmak isteyesiniz ki? Özellikle de Rusya’da?” ifadelerini kullandı. Bu yılki Fransa Açık’ta yarı finale kadar yükselen Kasatkina, Rus futbolcu Nadya Karpova’nın geçen ay eşcinsel olduğunu açıklamasından ilham aldığını da sözlerine ekledi.

Ukrayna’daki savaşa son verilmesi çağrısında da bulunan Kasatkina, savaşı “tam bir kâbus” olarak nitelendirdi.

2013 yılında “eşcinsel propaganda yasasını” yürürlüğe sokan Rusya hükümeti, şimdi ise sinemalarda LBGTİ+ içeriğinin gösterilmesini tamamen yasaklayarak, söz konusu yasanın kapsamını genişletmeye çalışıyor.