Üsküdar Üniversitesi Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (PPM) Rusya Federasyonu’ndan akademisyenlerin yer aldığı bir panel düzenledi.

Moderatörlüğünü Güler Kalay’ın yaptığı “Rusya Perspektifinden Ukrayna Meselesi” nin konuşulduğu panelde, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi’nden değerli akademisyenlerin katıldığı online-konferansta görüşlerini aktardılar.  Ukrayna meselesinin tarihsel arka planı, nedenleri ve günümüz uluslar arası ilişkiler konjonkturune değinen katılımcılar, dünyadaki siyasal gelişmeleri sadece Batı paradigmalariyla değerlendirmenin mümkün olmayacağını vurguladılar. Panelin düzenlenme nedenini şu sözlerle ifade eden Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaşı üzüntüyle takip ediyoruz.  Türkiye’de bu konudaki haberleri Ukrayna aracılığı ile Batı medyasından ve analizlerinden öğreniyor. Fakat bu konuda Rusya’nın bakış açısı çok önemli. Türkiye’nin Rusya bakış açısını öğrenmesi için bu toplantıyı düzenlemeye karar verdik.” dedi. 

Gözden kaçırmayın

Aliağa’da korkutan yangın, 3.5 saatte söndürüldü Aliağa’da korkutan yangın, 3.5 saatte söndürüldü

Çok kutupluluğa evrilen uluslar arası ilişkilerde Rusya ve Türkiye'nin gerek bölgesel gerekse küresel anlamda önemli rol üstlendiğibu süreçte daha da iyi anlaşıldı vurgulandı. Turkiye-Rusya ilişkilerinde işbirliğinin sürdürülebilir olmasının önemli olduğunun altını çizen konuşmacılar, özellikle iki ülke arasında akademik işbirliğinin geliştirilmesinin önemli bir gereklilik olduğunu belirtildi.