Rusya'da üniversitede silahlı saldırı

Rusya'nın Ural Dağları yakınlarındaki Perm şehrinde bir üniversitede silahlı saldırı düzenlendi.

Dünya 20.09.2021 - 13:57 20.09.2021 - 14:00

Rusya Soruşturma Komitesi, Perm Devlet Üniversitesi'nde bir öğrencinin düzenlediği saldırıda en az 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yaralıların sayısı ise bilinmiyor.

Saldırganın sabah saatlerinde kampüse gelerek ateş ettiği bildirildi.

Öğrenciler ve öğretim üyeleri üniversite binasının içinde kendilerini saldırgandan korumak için siper olurken, bazıları camlardan atlayarak kaçtı.

Rusya polisi saldırganın gözaltına alındığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, bazı öğrencilerin saldırgandan kaçmak için kampüs binasının camlarından atlamaya hazırlanırken eşyalarını aşağı attığı görüldü.

Öğrencilerin camdan aşağı atladığı görülen video Rusya televizyonunda da yayınlandı.

Öğrenciler camlardan atlayarak kaçtı

Rus medyasında, silahlı saldırganın sosyal medyada yaptığı paylaşımda, siyasi ya da dini bir nitelik taşımadığını öne sürdüğü saldırıyı tek başına düzenlediğini belirttiği yönünde haberler yer aldı.

BBC Rusça Servisi'ne konuşan ve saldırı sırasında kampüste bulunan üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. İvan Peçişçev, yerel saatle 11:30 sıralarında ders vermek için sınıfa yöneldiğinde binadaki öğrencilerin kaçıştığını, ikinci kattaki bazı öğrencilerin camdan atladığını gördüğünü söyledi.

Peçişçev, "Çığlık atarak, dehşet içinde aşağı atladıklarını gördüm. Öğrencilerden biri içeride silahlı saldırı olduğunu söyledi. Ateş edildiğini duydum ve herkes farklı yönlere doğru kaçışmaya başladı. İkinci katta bulunan öğrencilerime gittiğimde hâlâ sesleri duyabiliyordum" dedi.

BBC Rusça Servisi'nin aktardığına göre Perm Üniversitesi, sosyal medya platformlarından paylaştıkları açıklamada binadaki öğrencilere sınıfların kapılarını kapayıp içeride kalmaları, kampüste olanların ise mümkünse orayı terk etmeleri uyarısında bulundu. (BBC)

Yorumlar