Saç dökülmesi problemi hem kadınların hem de erkeklerin sık sık yaşadığı sorunlardan biridir. Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 1000 adet saç bulunurken stres gibi etkenler nedeniyle bu sayı oldukça azalabilir. Dökülmenin kaynağı stres olabileceği gibi bunun dışında birçok başka dış etken de dökülmeye neden olabilmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak farklı miktarlarda dökülme meydana gelebilir. Peki saç dökülmesi nedenleri nelerdir? 

Saç dökülmesi nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri arasında belli bir hastalığa bağlı olan yan etkiler sayılabilir. Bunun dışında  vitamin eksiklikleri, hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmaya bağlı olarak meydana gelen dökülmeler, kıl gelişimindeki bozukluklar, deri hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen dökülmeler ve son olarak psikolojik nedenlerle ortaya çıkan dökülmeler de saç dökülmesinin nedenleri arasında sıralanabilir. Bu gibi dökülmeleri engellemek ya da durdurmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Yılda 3 ya da 4 kez tekrarlanan dökülmelerin süresi eğer 2 ayı aşıyorsa bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya olabilirsiniz. İki ayı aşan dökülmelerde mutlaka bir doktora görünmeyi ve profesyonel destek almayı ihmal etmemelisiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Yapılması gerekenler

Dökülmeye karşı yapılması gerekenler

Dökülmeye karşı yapılması gerekenler, dökülmenin bir hastalığa bağlı olması ya da psikolojik nedenlerden kaynaklanması gibi  faktörler nedeniyle değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle dökülmenin temel nedeninin göz önünde bulundurulması önemlidir. Eğer bir hastalığa bağlı olarak dökülme sorunu yaşıyorsanız doktorunuzun size vereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Kadınlarda dökülmeler erkeklere göre daha fazla olabilir. Ancak erkek ve kadınlarda saç sayısı farklı olduğundan kadınlarda olan saç kaybı erkeklerde meydana gelen saç kaybı kadar gözle görünür olmayabilir. Kadınlar hamilelik gibi hormonal değişiklikler ile daha fazla kayıp yaşayabilir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesine uymanız gerekir. Sağlıklı ve düzenli beslenerek, yoga ve meditasyon yapıp stresten uzak durarak, saçlarınızı ılık suyla yıkayarak, zararlı kimyasallardan uzak durarak ve saç derinize masaj yaparak dökülmenin önüne geçebilirsiniz. Kadınlar gibi erkeklerde de aynı yöntemler uygulanarak dökülmenin önüne geçilebilir. Hastalık veya stres kaynaklı oluşabilecek bu sorundan hayatınızda olumlu yönde yapabileceğiniz birkaç değişiklik sayesinde kurtulabilir ve saçlarınızın daha canlı ve güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz.