Uzmanlara göre, ağız ve diş sağlığımızı korumak; dişlerimizin eksiksiz bir şekilde bakımını yapmaktan geçiyor.

Diş Hekimi Serdar Develi, "Günde iki defa diş fırçalanmalı. Ardından arayüz fırçası ve diş ipi kullanılmalı. Aynı şekilde gargara kullanımı yapılmalıdır. Hepsi bir kombindir. Hepsini yapıp ağız işlemini sağlama almak gerekiyor" dedi.

SELCAN ŞERİFAKİ \ YENİGÜN - "Ağız ve diş sağlığımızı korumak, hem dişlerimiz hem de tüm bedenimiz için oldukça önemlidir. Hem çocuklarımızın hem de kendi diş sağlığımızı koruyabilmek için doğru diş fırçalama tekniklerini bilmeliyiz" diyen Touch Dent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Diş Hekimi Serdar Develi, "Gece yatmadan ve sabah kahvaltıdan sonra diş fırçalamak çok önemli. Yatmadan önce ağızdaki tükürük miktarı azalıyor ve bakterilere uygun hale geliyor. Ortalama ideal diş fırçalama minimum 4- 5 dakika sürmeli. Genelde oval bir şekilde fırçalama tekniği oluyor.  Yada ağız kapalı sadece sürtme yöntemi ile yapılıyor. Bunlar yanlış yöntemler. Diş fırçalarken ağız açık olmalı ve üst çevredeki dişler, titreştirip püskürtme hareketi dediğimiz bir yöntem var o şekilde fırçalanmalı. Diş fırçasını diş etleri ve diş birleşiminden başlayıp, sağ sola titreştirip yukarıdaki dişleri aşağıya aşağıdaki dişleri yukarıya doğru fırçalamak gerekiyor. Ağzımız kapalı oluncada yediklerimizi aşağıdan yukarıya, sağdan sola sadece fırçalamış oluyoruz. Yemek artıkları bir yerlerde takılı kalabilir. Ağızdaki bakterileri sadece dolaştırmış oluruz. Her zaman yemek artıkları boşluğa doğru gitmeli" diye konuştu. 

SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN SADECE FIRÇALAMAK YETMİYOR! yenigün (2)

DİŞ FIRÇALAMA KOMBİNİ 

Gözden kaçırmayın

“Gizemli hepatite” karşı hijyen uyarısı “Gizemli hepatite” karşı hijyen uyarısı

Diş fırçalama konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olunmadığını ifade eden Diş Hekimi Develi, "Diş fırçalarken 'hızlı yapalım bir an önce yapalım bitsin' tarzında  düşünceler olduğu için çok sert fırçalamalar oluyor. Hastalarımın genelde sorduğu soru 'şarjlı ve elektrikli fırçalar kullanalım mı?'  Evet teknolojiden yararlanılmalı. Özellikle bazı fırçalar dişe çok bastırılınca fırça uyarı veriyor. O anlamda yararlı olabilir. Onda da sadece süpürme hareketi yapılabilir. Yukarı dişler aşağıya doğru, aşağıdakileri yukarıya doğru fırçalanmalıdır. Dişin görünen 4 yüzünü de fırçalamamız gerekiyor. Sadece fırçalama da yetmiyor. Arayüz fırçası,  diş ipi kullanmak gerekiyor. Fırçanın giremediği bölgelere de bu şekilde müdahale edilebiliyor. Hastalarımız bazen geliyor ve 'ben sürekli dişlerimi fırçalıyorum ama çürüklerim sürekli oluşuyor' diyor. Diş ipi kullanımını sorguluyorum ve arayüzden hep çürümeler başlamış oluyor.  Arayüz fırçasını kullanıma başlamak zor fakat başladıktan sonrada bırakması zordur. Günde iki defa diş fırçalamadan sonra arayüz fırçası ve diş ipi kullanımını öneriyorum. Aynı şekilde gargara kullanımı da olabilir. Gargara kaygan bir zemin oluşturup, bakterilerin oluşumunu engelliyor.  Hepsi bir kombindir. Sadece diş fırçalama ve gargaranın bir anlamı olmaz.  Hepsini yapıp ağız işlemini sağlama almak gerekiyor" şeklinde konuştu. 


6 AYDA BİR KONTROL ÇÜRÜKLERİ ÖNLER

Develi, doktor kontrolünün öneminde değinerek; "Diş konusunda hastaların da genetiği var.  Düzenli fırçalamaya rağmen çürükler görüyoruz. Bu hastalarımızda anne ve babalarını sorguluyoruz, erken diş kayıpları var mı? diye. Genetik geçişli hastalıklar var. Hasta ne yaparsa yapsın bazı durumlarda düzenli  fırçalama yapsa da olmuyor.  O nedenle 6 ayda bir diş kontrolü yapmakta fayda var. Genetik geçişli yaşanan sorunlarda hasta doktor işbirliği ile bu sorunları aşıyoruz. Diş çürümelerini geciktirdiğimiz yada önlem aldığımız durumlarda var" ifadelerini kullandı. 

ALIŞKANLIK ÇOCUKLUKTAN KAZANDIRILMALI 


 Çok küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazanmak gerektiğini ifade eden Develi, anne ve babaları bilgilendirerek, yapılması gerekenleri sıraladı:  "Çok küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığını kazanmak gerekiyor. 2- 3 yaşında bir çocuk için bu tamamen eğlence oluyor. Oyun oynadığını düşünüyor. Bunun avantajı anlatılmamalı. Çocuklar anne babasından gördüğü için bunu yapmak istiyor. Çocuklar için özel florsuz macunlar var, onları tercih etmeliyiz. Günde 2 kere bu alışkanlığı kazandırmalıyız."