Hijyen, sağlığımız açısından oldukça önemlidir ve düzenli olarak yapılan tırnak bakımı sayesinde tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olması sağlanır. Bu yazıda, “Tırnak bakımı nasıl yapılır?” sorusuna cevap aranacaktır. 
Güçlü ve sağlıklı tırnak yapısı için bilinmesi gerekenler
Güçlü, sağlıklı ve parlak tırnaklar herkesin arzusudur. Bu doğrultuda, kişilerin cevap aradığı sorulardan biri de “Tırnak bakımı nasıl yapılır?” sorusudur. Evde yapılan kolay bakımlar sayesinde sağlıklı tırnaklara sahip olmak mümkündür. Bu bakımlardan bazıları ise şunlardır:

  • Hijyen

Hijyen için mutlaka düzenli bir şekilde tırnak temizliği sağlanmalıdır. Eller bol bol yıkanmalı ve tırnakların iç kısımlarını  temizleme işlemi unutulmamalıdır. Sık sık sürülen ojeler tırnakların sararmasına yol açabilir. Bu nedenle, tırnakların hava almasını sağlamak amacıyla ojelerin iki üç gün aralıklarla silinmesi gerekir. Ojelerin çıkartılmasının ardından eller krem kullanarak nemlendirilmelidir.  

  • Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, tırnakları serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur ve aynı zamanda antioksidan özelliği gösterir. Ek olarak, antifungal ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Hindistan cevizi yağının emilene kadar masaj yaparak tırnaklara uygulanması gerekir. 

  • Elma sirkesi

Elma sirkesi, hem tırnakların daha hızlı uzamasını sağlar hem de etlerin yumuşamasını yardımcı olur. Bir yemek kaşığı elma sirkesi bir bardak ılık suya eklendikten sonra eller suyun içerisinde yaklaşık on dakika boyunca bekletilmelidir. Ardından, durulama işlemine geçilmelidir. Bu uygulama, daha iyi bir sonuç alabilmek için her gün tekrarlanabilir. 

  • Çay ağacı yağı

Çok güçlü antifungal ve antiseptik madde içeren çay ağacı yağının direkt bölgeye uygulanmaması önemlidir. 2 damla çam ağacı yağı, yarım çay kaşığı zeytinyağı veya tırnaklara iyi gelen hindistan cevizi yağı karıştırılmalı ve ellere masaj yaparak uygulanmalıdır. 

  • Limon suyu

Alfa-hidroksi asit içeren ve kolajen üretimini hızlandıran limon suyu tırnakların daha güçlü hale gelmesini sağlar. 6 damla limon suyunun içerisine üç yemek kaşığı zeytinyağı eklenir ve karıştırılır. Ardından eller, karışımın içerisinde yaklaşık 10 dakika bekletilmelidir. Zeytinyağı bakım yaparken, limon ise güçlenmeyi sağlar ve kırılmaların önüne geçer. 

  •  E Vitamini

Güçlü, uzun ve sağlıklı bir tırnağın olmazsa olmazı E vitaminidir. E vitamini ampulleri eczanelerden kolaylıkla temin edilebilmektedir. El kreminin içerisinde bir ampul E vitamini dökülerek kullanabilir ya da bakım için kullanılan kürün içerisine de eklenebilir.