11.07.2017, 06:27

Sakız ve Midilli

Chios (Şehir Merkezi) Yunanlıların deyimiyle taverna (restoran) kültürü oldukça yaygın. Ada kültürünü bilmeyen ve hazırlıksız gidip de tavernayı Türkiye’de bir aralar moda olan sirtakili, tabak kırılan bir eğlence yeri zannederlerse hayal kırıklığına uğrarlar. Bunu peşinen söylemeliyim… Taverna yemek yenilen yer. Türkçesi lokanta. Uluslararası ismiyle: Restoran… Ama özel geceler de buzuki resilati ile sirtaki yapmak da mümkün…

Kalamar, karides ve ahtapot öncelikli yemekler. Yunan Salatası da masaların olmazsa olmazı… Uzo da masada her zaman yerini alıyor. Balık ve et sevmeyenler için pizza ideal tercih. Pizza’yı limanın hemen yanındaki Türkçe bilen madamın tavernası Pizza Palace'tan yemenizi öneriyorum. Feribottan aç inip de karnınızı doyurmak isterseniz de Türk Kahvaltısı yine burada…

Belediye Başkan Yardımcısı, adanın belediyesinde turizmden sorumlu kişisi Dimitris Karalis de Türklerin en büyük yardımcılarından. 80’lik Kostas, şarküteri sahibi ve turizmci Dimitris Kalamaris, Reçelci Lena, Poseıdonıon Hotelin sahibi Kosta… Lalaipas futbol takımının yöneticileri… Ve diğer dostlarımız… Mesta’da Penelope, Karfas’ta Karafaki, Vrontados’ta Chios-Studios ve niceleri…

Hepsi misafirperver…

Yaz aylarında özellikle denizi tercih edenlerin birinci seçeneği Karfas bölgesi. Adanın her tarafı plajlarla çevrili ama, Karfas bir başka güzellikte. Çeşme Ilıca’nın plajı ve denizinin tıpatıp benzeri… Bizim tercihimiz ağaçlar arasındaki Hotel Poseidonion. Denize yürüyüş mesafesinde…

“Bizim denizle, plajla işimiz olmaz” diyorsanız size hemen gezeceğiniz bölgeleri aktarayım:

Pirgi köyü, harika sokakları ve evlerin duvarlarındaki efsane işlemleri ve motifleri ile nam salmış harika yerlerdendir.

Mesta, adadaki efsane köylerden birisi. Sokaklarda gezerken, insan tarihi bir filmin içerisindeymiş gibi hissediyor kendini. Eğer, farklı bir deneyim olsun diyorsanız, Mesta Köyü’nde mutlaka bir gece kalın derim.

'Sakız Adası Gezilecek Yerler Güney Rotası' ise şöyle: Chios şehir merkezi, Karfas, Kampos, Paralia, Armolia, Kalamoti, Komi, Emporios, Pirgi, Olimpi’s Cave, Agia Dinami, Olimpi, Mesta, Mesta limanı, Vessa, Lithi köyü, Lithi Sahil, Elinda koyu, Anavatos, Avgonima, Nea Moni.

Sürekli olarak gezilen yerler buraları…

Ama değişiklik olsun derseniz de kuzey rotasına yönelin. Nerelere mi gidersiniz?

İşte kuzey rotası; Paralia Glari, Lagkada, Kardamyla, Marmora,, Nagos, Agia Markella, Volissos.

Buralardan kısa kısa söz etmek gerekirse, Paralia, küçücük, taşlı ama sevimli sahili olan yer. Seramik ve seramik işçiliği ile nam salmış olan Armolia’dan sonra Kalamoti köyüne mutlaka uğrayın. Daracık sokaklar, sevimli meydanlar, köşeyi döner dönmez karşısında biten kiliseler.

Komi köyünde Türkçe bilenlerle sohbet edebilirsiniz. Pirgi köyü farklı köylerden birisi. Bina duvarlarındaki desenleri, her yerde göremezsiniz.

MİDİLLİ

Osmanlı hâkimiyetinde yönetildiği dönemden bugüne dek Türkler tarafından “Midilli Adası’’ olarak isimlendirilen, bugünkü adı "Lesvos"u Teselyalı kahraman Lapithos’un oğlu Lesvos’tan aldığı rivayet edilmekte. Adada tarih boyunca, sırasıyla Antik Yunan, Pers, Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı ve Yunanistan egemenliği hüküm sürmüş.

Kuzeydoğu Ege’de yer alan Midilli Adası; Girit ve Evia adasından sonra 1636 kilometrekarelik yüzölçümü ile Yunanistan’ın üçüncü büyük adası. Midilli Adası Türkiye kıyılarına çok yakın olup, doğusunda Edremit Körfezi, kuzeyinde Müsellim Boğazı bulunmakta. Adanın yüzölçümünün beşte birini ormanlar, dörtte birini ise zeytin ağaçları kaplamakta. Chios’ta sakız ekonominin nasıl damarını oluşturuyorsa, Midilli Adası’nda da yerel ekonomi tarıma, özellikle zeytinyağı üretimine dayanmış. Adadaki 13 milyon zeytin ağacından yılda 50 bin ton dolayında zeytinyağı çıkarıldığı belirtilmekte.

Suyunun güzelliğinden dolayı Yunanistan’ın en önemli Uzo üretim merkezlerine sahip olan Midilli’de, turizmin ana merkezi ise, “Yunanistan'ın Alaçatı”sı denilen Molivos.

Tavernalarda; taze balık hiç eksik olmuyor. Ne zaman giderseniz gidin balığın tazesini bulmanız mümkün. Fiyatları da oldukça uygun. İstakoz, tuzlama balık, istiridye deniz ürünlerinin tercihte önde gelenleri… Elbette kalamar, ahtapot, karidesi de unutmamak lazım.

İçki içmiyorum ama sohbetlerden anladığım ve gördüğüm kadarıyla bizim Türk Rakısındaki farklı lezzetler onların uzosunda da var...

Plomari şehrinde üretilen uzonun (Ouzo) dünyadaki rakı kültürünün başlangıcı kabul edildiği iddiası yaygın. Bunu pek çok yerde de okumuştum. Midilli’de üretimde olup, ziyarete açık Barbayanni ve Plomari Ouzo fabrikalarını gezmeyi çok istememe rağmen Pazar günü olması nedeniyle gezemedim.

Midilli’de bulunan sahil binalarının hemen hemen hepsi 19. Yüzyılın sonlarında ve 20. Yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Şehrin çevresindeki çeşitli bölgelerde bulunan Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma ve Ortaçağ dönemlerine ait mimari kalıntıların büyük çoğunluğu Arkeoloji müzesinin iki binasında sergilenmekte. Adanın güney-doğu sahilleri ve yamaçları boyunca uzanmakta olan Midilli şehrine Metropol Kilisesi (17.yy) görkemli mimarisi ile Ayos Therapontos kilisesi, mucizelerine inanılan ismiyle aynı yerdeki Taksiyarhis Kilisesi de oldukça görkemli.

Midilli’nin kuzey çıkışında, dünyanın her yerinden inananların ziyaret ettiği mucizevi Ayos Rafail Kutsal Manastırını ve Thermi’de şifalı sularıyla Thermi kaplıcaları ve sahili Kanoni ile Panaya Truloti Kilisesi de görülmeye değer. Mistegna ve balıkçı limanı ile Skala Mistegna köyü, Nees Kidonies, kayalık limanı, Mandamados Doğu Lesvos’un en enteresan mimarisi ile dikkatinizi çekecek. Köyün dışındaki Taksiyarhis kilise ve manastırını es geçmemeli…

Mandamados’un geleneksel çömleklerin de oldukça ün saldığı ifade ediliyor. Thermi bölgesinde panayırlarıyla özdeşleşen Komi ve Pigi yer almakta. (Yarın: Midilli ve Samos)

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@