Gaziemir Yeşil Mahallesi, İzmir’de bilinmeyen bir kanyonu içinde barındırıyor. Bölge de bulunan Cihanbeğendi Kanyonu doğaseverler için son dönemde keşfedilecek yeni bir cazibe merkezi oldu.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Gaziemir Yeşil Mahallesi, 10 bini kişiyi aşkın nüfusu ve büyük yüzölçümüyle içinde İzmir’in pekte bilinmeyen Cihanbeğendi Kanyonu’na da ev sahipliği yapıyor. Bu yer yakın zaman öncesine kadar köy ve belde gibi isimlerle anılırken bugünlerde bir mahalle olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Yerli halk genel olarak müstakil ve birkaç kattan oluşan evlerde otururken bölgeye sonradan gelenler ise apartmanları tercih ediyor. Memur ve emeklilerin yoğun olarak tercih ettiği bölge aynı zamanda orta ve lise düzeyinde çok sayıda kolejin olduğunu da belirtmek gerekir. Ayrıca Gaziemir’de bulunan Anı Evi Müzesi, kent müzesi mantığıyla açılmış ve dönemin günlük yaşantısını gösteren, geleneksel kıyafet ve araç gereçler sergilenmektedir. Ortalama 50 metrekarelik dairelerin fiyatları 1 milyon 200 bin liradan başlıyor ve bu özelliğiyle İzmir ve bölge ortalamaların yukarısında yer alıyor.

Saklı kanyon Cihanbeğendi YENİGÜN (1)

'EN BÜYÜK SORUN İMAR'

Bölge’nin son yıllarda hızlı bir değişim sonucunda dönüşüm sancısı çektiklerini belirten Yeşil Mahallesi Muhtarı Gülümser Alçin, "Mahallemiz son yıllardaki değişimle yeni görüntüsüne kavuşsa da mazisi ve tarihi olan bir köydür. Şu anda burada ikamet edenlerin önemli bölümünü yerli halk dediğimiz kişiler oluşturuyor. Bu kişiler tarım ve hayvancılıkla uğraşır geçimlerini de bu şekilde sağlarlardı. Bugüne gelindiğindeyse bölgede çözülmeyi bekleyen en büyük sorun olarak karşımıza imar çıkıyor. Yerli halkın çoğunlukla oturduğu müstakil ev ve arazilerle ilgili bugün hale çözümü bekleyen konular var. Konut fiyatları her geçen gün daha da yükseliyor. Bu milyonluk dairelerde yine aynı bölgede sonradan yapılan yapılırken, nesillerdir burada yaşamını sürdüren kişiler imar beklemektedir. Binlerce insan hakkaniyet ölçüleri de göz önüne alınarak bu sorunun çözümü için bekliyor” diye konuştu.

Ev-kabir'in EVKA-1'e dönüşümü Ev-kabir'in EVKA-1'e dönüşümü

Saklı kanyon Cihanbeğendi YENİGÜN (2)

Aileler zaman geçirmekte büyük sıkıntı yaşıyor

Gazimer’in yeşil alan konusunda İzmir’de önde gelen bir ilçe olduğunu belirten Muhtar Alçin, “Başka bir yerden Gaziemir’e geldiğinizde ilk dikkat çeken özelliklerin başında yeşil alanın bolluğudur. Her mahalle, sokak ve cadde de park ve yeşil alan görürsünüz. Bu durum maalesef başka sonuçlarda getirdi. Bunların en başında asayiş sorunu yer almaktadır. Özellikle akşam saatlerinde park ve yeşil alanlarda aileler zaman geçirmekte sıkıntılar yaşıyor. Alkol ve yüksek ses gibi nedenlerle insanlar parklarda daha az zaman geçirmeye başladılar. Bizlerde daha fazla yeşil alana değil, var olan bu yerlerde asayişin sağlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Saklı kanyon Cihanbeğendi YENİGÜN (5)

'Doğa turizmine yatırım yapılmalı'

Bölge her ne kadar şehir içinde kalsa da doğa ve kültür turizmi için potansiyel teşkil ettiğini belirten Muhtar Alçin, “Gaziemir’in yüzölçümüne baktığımızda yüzde 65’inin ormanlar olduğunu görebiliriz. İzmir’de pekte bilinmeyen bir kanyona sahibiz. Ormanlarda çok güzel doğa yürüyüş parkur yollarımız var. Buralarda yapılacak düzenlemeyle trekking için alan oluşturulabilir. Doğa turizimine yatırım yapılmadı. Ayrıca bölgede bulunan fuar, havalimanı ve alışveriş merkezi gibi yerlere de ayrıca bir katkı sağlayacaktır. Anı Evi Müzesi buna en iyi örneklerden biri olabilir. Gaziemir AKM’nin yenilenmesi de bu sürecin destekleyici unsurlarının başında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Saklı kanyon Cihanbeğendi YENİGÜN (4)