Her mevsim, çiçek için farklı bir döngüden ibarettir. Kış aylarında çiçekler uyku moduna geçiş yaparken, ilkbahara doğru uyku modundan çıkarlar. Çiçek ekimini gerçekleştireceğiniz zaman hangi yöntemleri kullanmanız gerekir? Eğer bu gibi sorulara yanıt arıyorsanız, işte püf noktaları… Çiçek yetiştirmek için ilgilenen kişinin yeterli miktarda bilgiye sahip olması oldukça önemlidir. Ekilecek olan çiçeğin hangi koşullarda ve nasıl ekileceğini bilmek oldukça önemlidir. Ekim işlemi, çiçek yetiştirmekteki ilk adımdır. Saksı boyutunu, toprak türünü ve sulama ölçüsünü bilmeniz sizlere kaliteli bakımın yapmayı sağlayacaktır. Peki, çiçek ekimi nasıl olmalıdır? Merak ettiğiniz soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde derlemiş olduğumuz yazı içeriğinde bulabilmeniz mümkün…

Saksıya çiçek ekimi nasıl yapılmalıdır? 

  • Altı delikli olan saksı tercih etmelisiniz. Eğer delikleri yoksa açmak için tornavidayı delik bastırarak arkasından çekiç ile vurarak açabilirsiniz.
  • Doğal toprak kullanımı oldukça önemlidir bu sebeple de doğal toprak satın almanız gerekir. İçeriğinde yer alan mineraller ile birlikte kendiliğinden nemli olan bu toprak çeşidi çiçek için oldukça verim sağlayacaktır.
  • Almış olduğunuz topraktan bir miktar saksının içerisine dağıtmalısınız. Sonrasında ise bitkiyi bir elinizle dip kısmından hafifçe bastırarak narince kıpırdatmadan tutunuz.
  • Diğer elinizle de ya da birinin yardımı ile üzerine toprak eklemeye devam ediniz. Her toprak ekledikten sonra toprağın üst kısmına parmaklarınız ile aşağıya doğru basınç uygulayınız.
  • Bu işlem sırasında bitkiyi tutmaya devam edin ve saksı dolana kadar toprak eklemeye devam ediniz. Toprağı aşağı doğru bastırdıkça fazladan yerin açıldığını göreceksiniz. Bir paket doğal toprak bu adım için oldukça yeterli olacaktır.
  • Eğer çiçeklerin dal kısımlarında kırık yerler bulunuyor ise ip ile olanları sağlam dallar ile bağlayarak dik durmasını sağlayanız.
  • Son adım da ise saksının altlığına taşmayacak şekilde bir miktar kadar su koyunuz. Çiçek eğer ihtiyacı varsa suyu içine çekecektir. Çiçeğin özelliğine göre evde koymanız gereken yeri belirlemelisiniz. Bu yer güneş gören veya karanlık bir yer olabilir.
  • Saksıdaki çiçeklerinizin içerisine şeker ilavesinde bulununuz. Böylece şeker çiçeklerinizi besleyecektir. Sirke de ilave ederseniz eğer sineklere engel olacaktır.