Burdur'un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinmektedir. Salda Gölü; turkuaz rengi suyu ve bembeyaz kumsalı ile ziyaretçilerin ilgisini çeken ve insanların mutlaka görmek istediği bir yerdir. Burdur’da bulunan göl hakkında yakın bir tarihte NASA Jezero Krateri ile benzer bir jeolojik yapıya sahip olduğunu açıklamasının ardından var olan ilgi daha da arttı.  Bu eşsiz Gölü görmek ve Yeşilova’da bulunmak isteyenler için Salda Gölü’nde konaklama imkanları da sunulmaktadır.

Salda Gölü nerede?

Salda Gölü; Denizli ve Antalya illerinin tam ortasında bulunan Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer almaktadır. Burdur’un merkezden Göl yaklaşık 60 km mesafe uzaklıktadır ve araç ile 55 dakika sürmektedir. Yeşilova’nın merkezine ise 6 km mesafe uzaklıkta yer almaktadır. Toros Dağları’nın arasında yer alan göl, deniz seviyesinden 1193 metre yüksekliktedir. İstanbul’dan 611, İzmir’den 327, Ankara’dan 463, kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Denizli’de bulunan Pamukkale Travertenleri ’ne ise sadece 107 km uzaklıktadır. Gölü ziyaret ettikten sonra yola düşmek istemeyen kişiler tarafından Salda Gölü konaklama seçeneklerinden otel, bungalov veya kamp alanları tercih edilmektedir.

Salda Gölü özelliği nedir?

  • Türkiye’de yer alan en derin tatlı su gölü

Salda Gölü; Türkiye’nin en derin Dünya’nın üçüncü en derin tatlı su gölüdür. Göl’ün ölçülebilen derinliği ise 185 metredir.  Göl’ün binlerce yıl önce gerçekleşen jeolojik bir çökme sonucunda oluştuğu tahmin edilmektedir. 1989 yılından beri birinci derece doğal site alanı olarak korunmaktadır. Nitekim, özellikle son 20 yıldır göl seviyesinde 3-4 metrelik bir çekilme gözlemlenmektedir. Bu çekilme ise günümüzde de devam etmektedir.

  • Mars’ın özelliklerini taşıyan 2 yerden birisi

İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel dört yıldır Salda Gölü’nde araştırma yapmaktadır. Russel Dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, açıklamıştır. Bu yerlerden birsinin Kanada’nın kuzey bölgesinde diğerinin de Salda’da bulunduğunu açıklamıştır. Russel, magnezyum yüklü beyaz kayaların hem Göl’de hem de Mars’ta bulunduğunu aktarmıştır. 

  • Şifalı su 

Yapılan araştırmaların neticesinde Salda Gölü’nde bulunan suyun sivilce ve mantar gibi cilt hastalıklara iyi geldiği açıklanmıştır. Gölün sahip olduğu toprak yapısı minareli bir topraktır. Bu toprak sayesinde cilt hastalıkları tedavi edilebilmektedir. Tedavi amacıyla gelinen Salda Gölü’nde konaklama yaparak istirahat etme olanağını da sunulmaktadır.