Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Konak Kocakapı Mahallesi Muhtarı Hasan Albayrak, “Muhtarlık olmaya karar vermemin en önemli nedenlerinden biri mahallemizin geri planda kalmış ve temel hizmetlerden mahrum bırakılmış olmasıydı. Her sokakta ve boş arazilerde çöpün olmadığı yer yoktu. Aynı zamanda izbe ve atıl durumdaki evler hem görüntü hem de asayiş sorunlarına neden oluyordu. Tabi bu sorunlar yanında başka sıkıntıları da getiriyordu. En temel hizmet ve yapılması gerekenler bile yapılmadığı mahallede bir değişimde olması kaçınılmaz oluyor. Benden önceki muhtar bu mahallede 55 yıldır bu görevi yürütmekteydi. Öncesinde de babası bu görevi yürütmüş. Bu nedenle adaylık süreci zorlu geçti. Mahalle sakinlerine tek tek gidip kendimizi tanıtıp yapacaklarımızı anlattık. Sandıklar açılıp oylar sayıldığında 41 oy farkla muhtar seçildim. Sandıklar açılıp oylar sayıldığı zaman heyecandan bayılmışım. Neticede mahalle halkının da bir değişim istemesi sonucu göreve başladık” dedi.

Saltanatın-sonunu-getiren-bir-genç10

Hasan Albayrak, “Adaylık sürecimde vatandaşlarımızın bizden istekleri olmuştu. Göreve başlar başlamaz bunları gerçekleştirmek için harekete geçtim. Ben oturarak bir şeylerin değişeceğine inanmıyorum. Bu nedenle de oturan değil mahallesi için sahada olan koşan, kovalayan ve aktif bir muhtarlık vaat etmiştim. Bunu da yerine getirmek adına önce mahallemize doğalgazı getirdik. Ardından 3 tane yeni park yaptırdık. Çocuklarımız için ücretsiz bir halı saha yaptık. Ardından semte ki kaldırımları yeniledik. Mahalle halkımızın alışverişlerini yapabileceği bir market en büyük istekleriydi. Marketimizi de getirdik. İzbe ve çöp içindeki yerlerin temizliği sağlandı. Eski parklarımız ise yenilendi. Bunların hepsini göreve başladığım çok kısa sürede gerçekleştirdim. Yola çıkış felsefemizin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Oturan hizmet bekleyen değil, hizmet almak için sahada olan çalışan bir muhtarın neler yapabileceğini göstermiş olduk” diye konuştu.

Saltanatın-sonunu-getiren-bir-genç9

Saltanatın sonunu getiren bir genç15

Saltanatın-sonunu-getiren-bir-genç18

Mahalle kültürürü önemli

Genç muhtar Hasan Albayrak, “Mahallemiz genelde müstakil ve tek katlı evlerin hâkim olduğu bir semt. Bu nedenle insanların birbirini tanıdığı ve yardımlaşmanın olduğu bir mahalledir. Şehir hayatının getirdiği çok katlı binalardaki insanların birbirine yabancılaşması burada yok. Çoğu İnsanların nostalji veya özlem duyduğu bu kültürü biz mahallemizde yaşatmaya devam ediyoruz. Mahallemizdeki gelişmelerle ilgili bir durum olduğunda kurduğumuz telefon grubuyla sayesinde hızlıca herkese ulaşabiliyoruz. Ayrıca burada düğünden tutunda, cenazeye kadar herkes birbiriyle iletişim halinde olur ve kimse mahallesindeki komşunu tek bırakmaz. Bu da burada yaşayan insanlar arasındaki bağı güçlendirip kuvvetlendiren en önemli etkenlerden biridir. Herkesin birbirini tanıdığı ve yardımcı olduğu mahallemizde huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşamda mümkün oluyor” sözlerini kullandı.

Saltanatın sonunu getiren bir genç

Saltanatın-sonunu-getiren-bir-genç-2

Tarihi yaşatmak istiyoruz

Mahaleenin bulunduğu konum itibariyle İzmir tarihinin merkezinde olduğunu belirten Albayrak, “Mahallemizde eskiden şehir kapısı olarak adlandırılan 4 kapı varmış. İnsanlar buraya gelmek istediklerinde bu kapıları kullanırlarmış. Bunun en bilinen ve en büyüğü şu anda benimde muhtarlık yaptığım Kocakapı kapısıdır. Şu anda hala varlığını koruyan bir kapı fakat zamanla şehirleşmenin getirdiği yapılaşmalar sonucunda o eski ihtişamında değil. Benim en büyük hayallerimden birisi de bu kapıyı eski haline getirmek. Öncelikle burasının restore edilip tekrar sağlam bir biçimde yüzyıllarca daha ayakta durabilecek şekilde yapılması lazım. Ayrıca etrafının da düzenlenip yapının ön plana çıkarılıp kendini göstermesi lazım. Bu kapı yalnızca buraya ait değil İzmir’e ait ve bu şehrin bir hafızadır. Bu nedenle tarihimiz olan ve geçmişten izler taşıyan bu yapıyı tekrar eski görkemli haline getirmek en büyük hayalim. Bunun içinde gerekli yerlere başvurdum. Dilekçelerimi verdim. Umarım İzmir bu tarihine sahip çıkar ve yok olup gitmesine izin vermez” şeklinde konuştu.

Saltanatın-sonunu-getiren-bir-genç13

Hizmet edeni sırtında taşırlar

Kocakapı Mahallesinin kentsel dönüşüm alanında olduğu için son zamanlarda bazı hizmetleri almada sorunlar yaşadığını belirten Hasan Albayrak, “Buradaki insanlar hizmet almaya o kadar açlar ki buraya bir şey yapanı sırtında taşırlar. Yıllarca birçok anlamda geri planda kalmış ve görülmemiş bir mahalle olmuş. Bu nedenle mahalleye yapılan bir hizmette halk adeta minnettar oluyor. Pandemi başladıktan sonra verdiğimiz bazı dilekçe ve istekler maalesef kurumlardan geri dönmeye başladı. Hizmet anlamında hem bu pandemi hem de mahallenin kentsel dönüşüm alanı içinde olması bahanesiyle yatırım ve hizmet konusunda sıkıntılar içindeyiz. Şu anda pandeminin ne zaman biteceği veyahut kentsel dönüşüm ne zaman başlayacağı belli mi? Tarihi belli olmayan şeylerin önümüze getirilip bu insanların belli hizmetlerden mahrum bırakılmasına karşıyız. Kısa zamana bunca şey yapıldı. Bunun devamını getirip buradaki insanları mağdur etmenin anlamı yok. Bizim istediğimiz, arzumuz çok basit ve nettir. Şu anda buradaki özellikle kadınlarımızın rahatça yürüyüş yapabileceği ve zaman geçirebileceği bir alan istiyoruz. İnsanların akşamları ailesiyle zaman geçirebileceği bir yer. Yalnızca bir kesimi değil çocuğundan, kadınına, erkeğine ve yaşlısına kadar herkesin yaşadığı bir mahallede yine herkesi düşünmek zorundasınızdır” diye konuştu.

Saltanatın-sonunu-getiren-bir-genç6

Saltanatın-sonunu-getiren-bir-genç-4